Czytam i główkuję, więcej niż czytanie

Seria książek dla dzieci

14. września 2016 roku nakładem wydawnictwa Egmont ukazała się trzypoziomowa seria Czytam i główkuję dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Seria łączy pięknie zilustrowane opowiadania wybitnych pisarzy dziecięcych z zagadkami i łamigłówkami wspomagającymi logiczne myślenie. To czytanie i interaktywna zabawa z bohaterami literackimi w jednym!
 
W książkach z serii Czytam i główkuję czytelnicy znajdą sympatycznych bohaterów, śmiało rozwiązujących nietuzinkowe problemy, ogromną dawkę humoru, zaskakujące łamigłówki, szalone zagadki oraz naklejki, które można wykorzystać w zadaniach. Książki zostały stworzone w serii podzielonej na trzy poziomy, dzięki czemu każdy z miłośników czytania i dobrej zabawy, niezależnie od wieku i umiejętności, znajdzie coś dla siebie.
„Bardzo ważne jest, aby pierwsze kroki stawiać w przyjaznej atmosferze, aby zadania i łamigłówki były przydatne życiowo, a pomoce naukowe estetyczne i dostosowane do wieku. Seria Czytam i główkuję pozwala w przystępny sposób posiąść i ugruntować podstawową wiedzę logiczną” mówi Krzysztof Dresler Prezes zarządu ICRA, ojciec dwójki dzieci.

Czytam sobie

Pierwszy poziom jest przeznaczony dla dzieci w wieku 4–5 lat. Bohaterem książek jest stworzony przez Wojciecha Widłaka król Gromoryk, który nieustannie wpada w tarapaty. Dopełnieniem historii o komicznych przygodach władcy są łamigłówki i zadania logiczne rozwijające umiejętności przydatne w codziennym życiu.

Do książek z poziomu drugiego, przeznaczonych dla dzieci w wieku 5–7 lat, ich autorka Zofia Stanecka zaprosiła Fryderyka Epsilona Dwudziestego z planety Pedanteria. Fryderyk, w skrócie zwany Fredkiem, trafia na Ziemię, gdzie poznaje Jagodę i jej dwóch braci. Dopełnieniem przygód dzieci i kosmity są przezabawne zagadki i łamigłówki.

Na poziomie trzecim szaleje siedem Szczurków, które stworzył Rafał Witek. Uczestnicząc w przygodach tej grupy przyjaciół, dzieci 7–8-letnie, dzięki szalonym zagadkom i łamigłówkom, mogą rozwijać swoje umiejętności szkolne.

W serii Czytam i główkuję połączenie literatury, obrazu, zabawy i ćwiczeń tworzy całość, która jednocześnie pobudza kreatywność, uczy logicznego myślenia, zachęca do rozwiązywania problemów i wzmacnia wiarę we własne możliwości. W ten sposób podczas zabawy dzieci niepostrzeżenie rozwijają analityczne myślenie i wyciąganie wniosków. Stają się one częścią wspólnie przeżytej opowieści, początkiem ciągu dalszego, drogi do sukcesu, do pewności, że w każdej trudnej sytuacji znajdzie się rozwiązanie. Bo dziś wszyscy – czy tego chcemy, czy nie – nieustannie zderzamy się z sytuacjami, które wymagają od nas odwagi w myśleniu.
Czytam i główkuję wspiera myślenie i rośnie razem z dzieckiem!

Król Gromoryk i zagadkowy smok, Poziom 1
Autor: Wojciech Widłak
Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło
Oprawa:  miękka
Objętość: 32 strony
Format: 160x200
Grupa docelowa: dzieci 4-5 lat


W królewskim pałacu pojawił się smok. Jest wielki, uszasty i ogoniasty – tak w każdym razie  opisuje go król Gromoryk, który widział stwora. Rzecz w tym, że nikt oprócz króla w istnienie smoka nie wierzy… Król Gromoryk jest nietypowym władcą. Jego przygody zaskakują i skłaniają do myślenia!

Król Gromoryk i niezykła zbrojaKról Gromoryk i niezwykła zbroja, Poziom 1
Autor: Wojciech Widłak
Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło
Oprawa:  miękka
Objętość: 32 strony
Format: 160x200
Grupa docelowa: dzieci 4-5 lat


Podczas przeglądu królewskiej garderoby rozsypuje się na kawałki cenna zbroja, w której król Gromoryk oświadczył się królowej Dobrochnie. Przed królem i jego rezolutnym kotem Gadułą stoi nie lada wyzwanie. Czy uda się poskładać pancerz i co z tego wyniknie?

Fredek i jeden do paryFredek i jeden do pary, Poziom 2
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marta Szudyga
Oprawa:  miękka
Objętość: 48 stron
Format: 160x200
Grupa docelowa: dzieci 5-7lat

Fryderyk Epsilon Dwudziesty zwany Fredkiem, następca tronu na planecie Pedanterii, ma dosyć uporządkowanego świata. Pewnego dnia siada za sterami gwiezdnego ścigacza i obiera kurs na najbardziej zabałaganioną planetę. Trafia oczywiście na… Ziemię, gdzie zaprzyjaźnia się z rezolutną Jagodą i jej braćmi. Zrozumienie tej dziwnej planety i jej mieszkańców okaże się bardzo trudne.Fredek i koło fortunyFredek i koło fortuny, Poziom 2  
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marta Szudyga
Oprawa:  miękka
Objętość: 48 stron
Format: 160x200
CGrupa docelowa: dzieci 5-7 lat

Wakacje w pełni, a przed Jagodą i jej braćmi nowe wyzwanie. Trzeba naprawić gwiezdny ścigacz, którym Fredek przybył na Ziemię. Wszyscy biorą się do działania. Przy okazji wspólnej pracy Fredek zawrze nową znajomość i dowie się sporo ciekawych rzeczy o mieszkańcach Ziemi.


Szczurki chwytają życie za ogonSzczurki chwytają życie za ogon, Poziom 3  
Autor: Rafał Witek
Ilustrator: Daniel de Latour
Oprawa:  miękka
Objętość: 64 strony
Format: 160x200
Grupa docelowa: dzieci 7-8 lat

Mieszkają w kanałach, grzebią w śmieciach i ciężko pracują na kawałek suchara. Ząbek, Norman, Doktorek, Siostry Szmelc, Trampek i Znajda to zgrana paczka. Kiedy decydują się na wakacyjny wyjazd, nie mają pojęcia, jak wiele przygód i emocji ich czeka. Szczurki to niezwykła kompania. Ich szalone przygody śmieszą i zachęcają do rozwiązywania najdziwniejszych zagadek. Bo Szczurki nieźle kombinują, żeby wyjść na swoje!

Szczurki wchodzą na antenęSzczurki wchodzą na antenę, Poziom 3  
Autor: Rafał Witek
Ilustrator: Daniel de Latour
Oprawa:  miękka
Objętość: 64 strony
Format: 160x200
Grupa docelowa: dzieci 7-8 lat

Sześć szczurków i biała mysz to niezwykła paczka. Pewnego dnia wpadają na pomysł założenia stacji telewizyjnej. I, jak to w życiu bywa, każdy ma własną wizję tego  przedsięwzięcia. Ciekawe, czy uda się im zrealizować marzenia…