Basia i zegarek

Basia mierzy się z czasem

Kolejny tom przygód Basi 18 września trafił do księgarń. Jedna  z  najbardziej  znanych książkowych pięciolatek powraca i znowu ma wiele pytań, na które niełatwo będzie znaleźć odpowiedzi. „Basia i zegarek” to już 37 część perypetii rezolutnej dziewczynki i jej rodziny. Wszystkie od 11 lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Chętnie sięgają po nie kolejne roczniki przedszkolaków. Nic dziwnego – wymyślona przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak bohaterka, przeżywa rozterki bliskie wszystkim jej rówieśnikom.

Basia i zegarekBasia dostaje przesyłkę od dziadka. W środku znajduje śliczny zegarek. Na tarczy wesoło błyszczą brylanciki, a  pasek  jest  w  radosne pieski.  Zachwycona  dziewczynka  nie  zdejmuje  go  do  spania,  ani nawet do kąpieli. Szczęście Basi zagłusza swoimi uwagami starszy brat, bo po co właściwie dziewczynce zegarek, skoro nie potrafi sprawdzić, która jest godzina? Mama nie ma... czasu, żeby Basię nauczyć tej trudnej sztuki. Nie ma czasu? A czy może go kupić? A może czas mieszka w zegarku?

Pojęcie czasu jest czymś abstrakcyjnym dla dzieci w wieku przedszkolnym. Większość czterolatków i pięciolatków nie jest w stanie w pełni go zrozumieć. To długotrwały i złożony proces. Jednocześnie dzieci mają do czynienia z czasem codziennie. Czekają na coś, czego bardzo chcą. Dłuży im się czynność, która je nudzi. W związku z tym poczucie przemijania czasu jest silnie związane z emocjami, któremu towarzyszą.

Wytłumaczenie tych skomplikowanych zasad dziecku jest dla rodzica równie trudne, jak dla malucha ich  zrozumienie. Sprawy nie ułatwia fakt, że w codziennych rozmowach używamy wielu zwrotów i powiedzeń, zawierających słowo „czas”:

-nie mam czasu? (a skąd go wziąć?)
-zagramy w karty dla zabicia czasu (jak to? „zabijemy czas”?)
-szkoda tracić czas na siedzenie (jak można stracić coś, co jest zawsze?

I wiele, wiele innych.

Basia poznaje ich znaczenie choćby śpiesząc się na dworzec i czekając na opóźniony pociąg. Ale przede wszystkim  rozmawiając  z  dziadkiem,  który  opowiada  jej  również  o  dorastaniu,  starzeniu  się, przemijaniu. O tym, co czas nam daje, a co odbiera. To bardzo cenna lekcja!

Każda książka z serii o Basi porusza inny, ważny temat, edukuje, podsuwa rozwiązania. Wszystkie łączą natomiast te rzeczy, za które pokochali je mali czytelnicy i ich rodzice. Pokazują prawdziwe emocje małych ludzi. Opowiadają o życiu całej rodziny, wiarygodnie opisując, między innymi, skomplikowane relacje między rodzeństwem –Basia ma starszego i młodszego brata. „Basiowy” świat nie jest światem lukrowanym. Dzieci miewają swoje konflikty. Rodzice czasem nie mają czasu, są zmęczeni, zdarza się też, że tracą cierpliwość. Ale na stronach książek autorstwa Zofii  Staneckiej  i  Marianny  Oklejak  jest, przede wszystkim, mnóstwo miłości.

Więcej o książkach z serii Basia na www.egmont.pl i www.basia.com.pl.


Basia i zegarek
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak
Oprawa: twarda
Objętość: 24 strony
Format: 200x250
Cena: 19,99
ISBN: 978-83-281-3710-3
Grupa docelowa:3-7 lat
Premiera: 18.09.2019