„Złoty pociąg” Łucji Malec-Kornajew

Łucja Malec-Kornajew:  Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce

Bezbłędnie namierza ukryte skarby. Łamie najtrudniejsze szyfry. Raz-dwa tropi największych fałszerzy i złodziei bezcennych dzieł. Kto? Najsłynniejsza detektywka Fishka!
Gdy wsiada na swój zdezelowany rower i zarzuca na ramię wielką torbę wypełnioną specjalistycznym sprzętem (dziurawe sito, landrynki, saperka) nie ma na nią mocnych!

ksiazka dla dzieci
Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce Łucji Malec-Kornajew to książka niezwykła. Nie tylko prezentuje frapujące historie z zakresu historii sztuki, ale przede wszystkim rozbudza w dzieciach ciekawość i postawę pt. „chcę wiedzieć więcej”.
To wszystko dzięki autorce, która jak nikt potrafi opowiadać i przyciągać do siebie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Łucja Malec-Kornajew prowadzi bowiem Dziecięce Biuro Detektywistyczne, które co miesiąc wyrusza w miasto śladem zagadkowych tajemnic. To nie jest zwykłe oprowadzanie! Fishka ma w sobie spontaniczność, pasję, ogromną wiedzę oraz młodzieńczy duch przygody, które od razu porywają słuchaczy i słuchaczki!

Podczas spacerów dzieci wcielają się w rolę miejskich detektywów i pod wodzą Fishki wspólnie rozwiązują zagadki Krakowa, zwiedzając jednocześnie miasto. W trakcie śledztwa posługują się mapami, lupami, latarkami i innymi przyrządami detektywistycznymi (w zależności od tematu wyprawy). Tropią ślady, odkrywają sekrety, łamią szyfry, wykorzystując wyobraźnię i umiejętność logicznego myślenia.

ksiazka dla dzieci

ŚLEDZTWA DETEKTYWKI FISHKI – PIERWSZY TOM SERII

Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce to pierwszy tom z serii dla dzieci „Śledztwa detektywki Fishki”. Czego dowiecie się z pierwszej części? Poznacie między innymi kulisy kradzieży Ołtarza Mariackiego z czasów II Wojny oraz jego odnalezienia pod Norymbergą. Dowiecie się, jakie tropy doprowadziły naukowców do odkrycia na dnie Wisły szczątków zatopionego wieki temu pałacu króla Polski? Jak to się stało, że niemiecki gubernator Hans Frank zawiesił wart fortunę obraz Dama z gronostajem w swoim pokoju tuż nad kaloryferem? Co się stało z wypełnionym złotem pociągiem, który wjechał do tunelu i zniknął bez śladu? Skąd w Środzie Śląskiej tyle skarbów, że kopiąc w ziemi, ludzie co
rusz wykopują garnki ze złotem? Przewodnikowy potencjał książki z opisanymi miejscami, punktami, których próżno szukać w standardowych przewodnikach i głównych traktach turystycznych pozwoli na pokazanie atrakcyjności wielu polskich miast.

Nietuzinkowy i brawurowy sposób opowiadania wprowadzi dzieci do świata historii sztuki i różnych, często zapomnianych, miejsc. Jak? Poprzez przygodę, zagadkę i tajemnicę! A to wszystko dzięki Detektywce Fishce, która sama o sobie mówi: “ja chyba nigdy nie stałam się dorosła”! Co więcej, nie raz podkreśla, że dzieci mają w sobie tyle empatii, radości i autentycznej ciekawości, że tylko z nimi można “ładować swoje bateryjki”.
Łucja Malec-Kornajew – założycielka pierwszego w Polsce Dziecięcego Biura Detektywistycznego, historyczka sztuki i przewodniczka. Laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Lubi koty i zardzewiałe śrubki.

A bardziej formalnie?
Przez wiele lat zajmowała się organizacją i prowadzeniem programów poświęconych kulturze i sztuce w Małopolskim Instytucie Kultury. Współtworzyła w MIK program "Biblioteka Sztuki. Nowe Terytoria", współpracując m.in. z polonistą Emilianem
Ranocchim oraz Katarzyną Bazarnik i Zenonem Fajferem.
Prowadziła program o bibliotekach i starych księgach na antenie TVP Kraków ("Książki pod specjalnym nadzorem") oraz dział edukacji w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Nagrody Krakowa Miasta
Literatury UNESCO 2021, realizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe ze środków Gminy Miejskiej Kraków

Książka Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce Łucji Malec-Kornajew otrzymała prestiżowy tytuł Mądrej Książki Roku 2022!

Mądra Książka roku to konkurs ekspercki, organizowany przez Uniwersytet Jagielloński oraz portal Mądre Książki, podczas którego wybiera się najbardziej wartościowe lektury związane z popularyzacją nauki.
W tym roku grono ekspertów wyróżniło (aż dwukrotnie!) książkę Łucji Malec-Kornajew pt. „Złoty pociąg i inne zagadki historii sztuki w Polsce”.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak