Zły Dotyk NIE! - Wydawnictwo Muchomor

tekst:  Gwenaëlle BOULET , Delphine SAULIERE
ilustracje i projekt graficzny:  Marie SPENALE
tłumaczenie: Maria Skowrońska
Wydawnictwo Muchomor

Książka, którą Państwu polecamy, uświadamia dziecku, czym jest molestowanie seksualne i co robić w sytuacji zagrożenia. Sześć komiksowych historii pokazuje sześć różnych sytuacji, z jakimi dziecko może się zetknąć. Po każdej z nich autorzy umieścili instrukcję, jak się zachować, a na końcu książki dołączono niezbędne numery telefonów, pod które można dzwonić, by uzyskać pomoc.  

Zły Dotyk NIE! - Wydawnictwo MuchomorKsiążka ośmieli dzieci do wyrażania sprzeciwu, gdy zachowanie dorosłego budzi lęk, zawstydzenie, narusza cielesność. Uczy zdrowej  ostrożności, zaznaczając równocześnie, że zdecydowana większość dorosłych nie ma złych zamiarów.

Autorzy współpracowali z profesjonalistami, którzy  codziennie pomagają ofiarom przemocy seksualnej. Każdy obrazek i każda historyjka zostały  przez nich przeanalizowane. „Zły dotyk, NIE!” jest przekładem z francuskiego, książkę opublikowało  wydawnictwo Bayard Jeunesse, które słynie z edukacji na wysokim poziomie. Pierwsza wersja tytułu powstała ponad 15 lat temu. Muchomor wydał  ją w 2006. Wówczas dyskusja toczyła się głównie wokół tego, czy w ogóle mówić dzieciom o tak strasznych sprawach, czy nie będzie to budziło niepotrzebnych lęków, czy nie osłabi zaufania do dorosłych. Dziś chyba nikt już nie ma wątpliwości, że o przemocy seksualnej trzeba mówić, bo uświadamianie oznacza ochronę. Według statystyk Komendy Głównej Policji w Polsce istnieje wciąż ciemna strefa przestępstw, których nikt nie zgłasza. Trudno oszacować, jak wiele jest takich przypadków, wiadomo jednak, że często przestępstwa te popełniają osoby bliskie dziecku. Te sprawy są ujawniane najrzadziej. Dane KGP wskazują na to, że nadużyć dopuszczają się ludzie z wszystkich warstw społecznych.

Książka jest napisana w taki sposób, aby dzieci mogły ją czytać same. Ma za zadanie pomóc im chronić się przed przemocą seksualną, dając niezbędne wskazówki. Dla rodziców, nauczycieli, wychowawców może być przydatnym wsparciem w rozmowie.