Seria: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy

percy jacksonCo by było, gdyby olimpijscy bogowie żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi – jak Tezeusz, Jazon czy Herakles? Jak to jest – być takim dzieckiem?

To właśnie przydarzyło się dwunastoletniemu Percy’emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyruszył w niezwykle niebezpieczną misję. Okazuje się, ze takich jak on,  dzieci bogów, jest więcej. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną „broń masowego rażenia” – należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy wcześniej nie spotkał, oraz pewnej przepowiedni.

"Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" to bestsellerowa seria książek dla dzieci i młodzieży autorstwa Ricka Riordana, opowiadająca o przygodach chłopca, który dowiaduje się, że jest synem greckiego boga - Posejdona. Powieść cieszy się ogromną popularnością. Seria od wielu tygodni znajduje się na liście najlepiej sprzedających się książek dla dzieci, publikowanej przez New York Timesa. Prawa autorskie do książek sprzedano w ponad 30 krajach.

W Polsce od 2010 roku dostępne jest całą seria (6 tomów) przygód Percy'ego: "Złodziej Pioruna", "Morze Potworów", „Klątwa Tytana”, "Bitwa w Labiryncie" oraz kończący serię „Ostatni Olimpijczyk”.

Na podstawie pierwszego tomu powstał film: "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej Pioruna" z Loganem Lermanem w roli głównej. Wyreżyserował go Chris Columbus (twórca filmów: „Harry Potter i Komnata Tajemnic” i „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”).

Polska premiera filmu miała miejsce 19 lutego 2010 roku. Złodziej Pioruna.

Rick Riordan
seria: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy

oficjalna strona internetowa serii: www.percyjackson.pl

Data premiery: 06.05.2009
Przekład: Agnieszka Fulińska
Wydawnictwo Galeria Książki