Seria wydawnicza „Felix, Net i Nika”

Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo Powergraph

Seria wydawnicza „Felix, Net i Nika”Seria książek dla młodzieży „Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika jest obecna na polskim rynku wydawniczym od 2004 roku. W tym czasie powieści o przygodach trójki warszawskich gimnazjalistów zyskały sobie zarówno ogromną sympatię czytelników (liczne fankluby i blogi, łączny nakład przekraczający 350 tys. sprzedanych egzemplarzy), jak i zostały docenione przez krytyków. Dwa pierwsze tomy otrzymały główną nagrodę literacką i tytuł Książki Roku 2005 Polskiej Sekcji IBBY - International Board on Books for Young People, tom trzeci był do tej nagrody również nominowany, a tom czwarty otrzymał nagrodę Małego Donga „Dziecięcy Bestseller Roku 2007”.

Powieści Rafała Kosika są mocno osadzone w polskich realiach, bohaterowie – uczniowie gimnazjum – mówią aktualnym, „młodym” językiem, a w kolejnych ich przygodach pojawiają się nie tylko staroświeckie duchy, ale także nowoczesny program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Felix, Net i Nika rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia, ale też zderzają się z gimnazjalną rzeczywistością: walczą ze szkolnym gangiem wyłudzającym pieniądze, stykają się z problemem narkotykowym, biorą udział w wyborach do uczniowskiego samorządu.

Książki, mimo oszałamiająco szybkiej akcji, niosą ze sobą poważniejsze treści. Krytycy podkreślają ich nienachalny dydaktyzm, odwołania do wiedzy, polskiej historii, wartości uniweralnych: przyjaźni, odpowiedzialności i przyzwoitości. Są zarazem bardzo współczesne – nowoczesne technologie, humor i wartka akcja sprawiają, że są chętnie czytane również przez dzieci, które za czytaniem nie przepadają.

Do tej pory „Felix, Net i Nika” zostały opublikowane na Litwie, w Czechach i na Węgrzech, prowadzone są rozmowy z wydawnictwami z innych krajów: Chin, Niemiec, Francji i Hiszpanii.

Książki serii powoli trafiają do lektur szkolnych - fragmenty są w podręcznikach Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego do klasy I gimnazjum oraz Nowej Ery do klasy V szkoły podstawowej, coraz więcej nauczycieli omawia Felixa w ramach lektur uzupełniających.

Dotychczas w serii ukazały się:

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów

Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności

Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek

Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała armia

Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka

Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci

Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie

Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy

Felix, Net i Nika oraz Klątwa domu MCklillianów

Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie

http://felixnetinika.pl/blog/