Spod zamarzniętych powiek

adam bieleckiAdam Bielecki to polski taternik, alpinista i himalaista, należący do młodego pokolenia wspinaczy uważany za jednego z najmocniejszych i najszybszych himalaistów na świecie. Do jego najważniejszych (choć nie jedynych) osiągnięć należą pierwsze zimowe wejścia na Gaszerbrum I i Broad Peak, a ponadto zdobycie K2 oraz Makalu.

Jak wyglądała jego droga na najwyższe górskie szczyty świata? Tego dowiemy się z lektury książki "Spod zamarzniętych powiek".

Adam Bielecki stał się jednym z najmocniejszych himalaistów na świecie, ale gdy miał trzynaście lat, z powodu wieku odmówiono mu udziału w kursie skałkowym. Gdy skończył piętnaście, usłyszał od starszego taternika, że kiedyś będzie z niego świetny wspinacz. Jeśli wcześniej się nie zabije.

Ta książka to pierwsza pełna opowieść Adama Bieleckiego o jego drodze z górniczych Tychów na szczyty najwyższych gór świata.

To także hołd dla bohaterów i twórców polskiego himalaizmu zimowego, w których szeregu Bielecki ustawił się, zdobywając jako pierwszy człowiek zimą Gaszerbrum I i Broad Peak. W dramatycznych historiach tych wejść Bielecki przede wszystkim opowiada o nieludzkich warunkach zimowej wspinaczki w Himalajach i Karakorum, sztuki uprawianej przez nielicznych na świecie, która stała się naszą narodową specjalnością.
„Możesz zostać w życiu, kim chcesz. Byleby nie górnikiem” – usłyszał od ojca młody Adam Bielecki. Dorosły Adam nie mógł wziąć sobie tych słów do serca bardziej.

Wydawca: Agora
Autorzy:  Adam Bielecki, Dominik Szczepański

Książkę można nabyć w księgarni turystycznej: https://www.arttravel.pl/