Lenka, Fryderyk i podróże – recenzja

książka dla dzieciLenka i Fryderyk to zaprzyjaźnione stworki mieszkające w Przełęczy. Pasją Lenki są podróże, koniecznie pociągiem. Fryderyk preferuje natomiast bardziej osiadły tryb życia, a poczucie bezpieczeństwa zapewnia mu lektura książek.

Pewnego dnia, drobna sprzeczka pomiędzy przyjaciółmi zaburza ciepłe relacje oraz psuje humory obojgu. Jednak nie ma tego złego... Lenka wyrusza w podróż, dzięki której zrozumie, jak wiele znaczy dla niej przyjaźń Fryderyka. Przy okazji odkryje też, jak wspaniałą przygodą może być czytanie książek.

Fryderyk, którego przerażała sama myśl o opuszczeniu Przełęczy, odnajdzie radość i przyjemność z podróżowania.

"Lenka, Fryderyk i podróże" to książka o przyjaźni, o otwieraniu się na nowe wyzwania, przezwyciężaniu lęków oraz o tym, że nie zawsze wszystko trzeba rozumieć.

Opowiadanie, choć napisane prostym i zrozumiałym dla najmłodszego Czytelnika językiem, porusza wcale niełatwe tematy, jak: lęki, uprzedzenia, samotność.

Książka została nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, gdzie wyróżnia się teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać jako lekturę dla dzieci i młodzieży.

Redakcja rodzinny-krakow.pl

Olga Masiuk: Lenka, Fryderyk i podróże

Wydawnictwo Literatura
ilustr. Agnieszka Żelewska
oprawa twarda
kat. wiekowa: 7+