Zeus & spółka. Mity dla dzieci – recenzja

grzegorz kasdepkeW książce „Zeus & spółka. Mity dla dzieci” Autor kontynuuje prezentację popularnych greckich mitów, którą rozpoczął w „Mitach dla dzieci”.
Materia to nienajłatwiejsza, opowieści często zagmatwane, a w oryginalnym przekazie naszpikowane wieloma  brutalnymi scenkami. Przełożenie treści mitologicznych na język przyswajalny i zrozumiały przez najmłodszych, wcale nie jest łatwym zadaniem. Okazuje się jednak, że można. I nie trzeba przy tym udawać, że w labiryncie u Minotaura było miło. Nie było. Dlatego Grzegorz Kasdepke nie unika w książce opisów "scen mrożących krew w żyłach". Jednak jego przekaz jest na tyle humorystyczny i lekki, że nie tylko nie przestraszy młodego Czytelnika, ale ugruntuje go w przekonaniu, że Autor rozmawia z nim jak równy z równym. Tak właśnie, rozmawia. Grzegorz Kasdepke w książce „Zeus & spółka. Mity dla dzieci” toczy z dziećmi swoistą rozmowę. Zagaduje, tłumaczy, objaśnia trudniejsze pojęcia, przytacza przykłady z życia codziennego. Młody Czytelnik nie ma wątpliwości, że jest przez Autora  traktowany poważnie i z pełnym zrozumieniem. A ile ciekawych historii może przy okazji poznać, ilu nowych bohaterów polubić.

Mitologia dla najmłodszych czytelników

- Siostrunia, co ty się tak tarabanisz z samego rana? – spytał zaspany Zeus [Demeter]

Grzegorz Kasdepke posługuje się w książce czytelnym, współczesnym komunikatem, a mitologiczne opowieści ożywione są scenkami z życia bogów i greckich herosów oraz przyprawione zabawnymi dialogami.  Nie brak jednak w lekturze poważniejszych wątków, trafnych odniesień do współczesnego świata, a także głębokich refleksji.

„Zeus & spółka. Mity dla dzieci” to książka, którą polecamy najmłodszym Czytelnikom, ale także ich rodzicom. Mitologiczne historie podane przez Grzegorza Kasdepke to przyjemna, zabawna i pouczająca lektura, idealna to wspólnego, rodzinnego czytania.

Polecamy!

Redakcja rodzinny-krakow.pl

Książka ukazał się nakładem Wydawnictwa Literatura.