Masło przygodowe – recenzja

Główną bohaterką i narratorką "Masła przygodowego" jest 10-letnia Kasia - rezolutna badaczka mikrokosmosu, hipochondryczka, dziewczyna z głową pełną wciąż nowych pomysłów, które konsekwentnie realizuje.

Pochwała różnorodności

Kasia jest siostrą dwóch braci bliźniaków - początkujących raperów, córką mamy Marianny, będącej szczerym wzorem pobożności, oraz taty Pawła, spokojnego, oddanego, kochającego całą rodzinę rockandrollowca. Upięta po samą szyję w szarą sukienkę mama Marianna i odziany w skórzaną kurtkę, długowłosy gitarzysta zespołu Kids of Death to dość osobliwa para. W domu Końców miłość jest jednak największą siłą, która pozwala akceptować nawet skrajnie odmienne zainteresowania, dzięki czemu wiele świętych figurek w pokoju mamusi koegzystuje sobie zgodnie z figurką Yody z "Gwiezdnych wojen", a z pokoju tatusia dają się słyszeć dźwięki odległe od oazowych pieśni w wykonaniu mamy Marianny.
 
"Masło przygodowe" choć napisane lekko z polotem i dużą dawką świetnego humoru, porusza jednak sporo istotnych tematów (tolerancja, prawa zwierząt, patologie w rodzinie). Na szczęście Barbara Stenka nie przemawia do młodego Czytelnika z pedagogicznym zacięciem. Zniszczyłoby to bezpowrotnie wspaniałą, dziarską i pełną zaskakujących zwrotów akcji lekturę.

Polecamy młodszym i starszym Czytelnikom!

Redakcja rodzinny-krakow.pl

Barbara Stenka za napisanie tej książki otrzymała I nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, dla czytelników w grupie wiekowej 6-10 lat.

Konkurs Fundacji ABCXXI, znanej z akcji "Cała Polska czyta dzieciom", chce promować książki dla dzieci i młodzieży, ważne i ciekawe, uczące myślenia i mądrości, chroniące wrażliwość dziecka, budujące jego pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.