"Humory Hipolita Kabla" – recenzja

książki dla dzieciWydaje się, że wystarczającą rekomendacją książki "Humory Hipolita Kabla" mogłoby być nazwisko autorki. W dorobku Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel znajduje się bowiem wiele znakomitych tytułów dla dzieci, nie dziwi więc, że i tym razem mamy do czynienia ze świetną literaturą.

Niebanalne przesłanie, zabawna, wciągająca czytelnika treść, przemyślany i konsekwentnie budowany portret głównego bohatera to tylko część mocnych punktów tej książki. Całość dopełniają zaś świetne, stylowe i współgrające z treścią ilustracje w wykonaniu Grażyny Rigall. Nieczęsto w książkach spotyka się tak zgrabnie zrealizowany pomysł na numerację kolejnych stron.

Hipolit Kabel to krótkowłosy, humorzasty, jamnik w sile wieku. Bez względu na to, jakie działanie podejmuje (może to być nawet gotowanie lub zwykły odpoczynek), to i tak efekt będzie uzależniony od nastroju, który akurat zawładnął jego sercem i umysłem. Jednak spojrzenie na Hipolita jedynie przez pryzmat jego chwiejnych nastrojów, byłoby nie na miejscu. Zwłaszcza, że Kabel to bardzo elegancki jamnik, pieczołowicie dbający o swój dom (stojący, nomen omen, przy ulicy Zmiennej), pielęgnujący przyjaźnie, zwłaszcza z kotem Alojzym Kociołem, oraz restrykcyjnie kultywujący świąteczne tradycje.

Hipolit bywa co prawda podatny na wpływy innych, a już szczególnie źle działają na niego przechwałki znajomych z psiego portalu Pod Budą, zawsze jednak, po krótkiej chwili spektakularnego użalania się nad sobą w obecności widowni, czyli Alojzego Kocioła, odzyskuje wprawnie radość życia. Nie sposób w tym miejscu pominąć roli, jaką odgrywa Alojzy Kocioł w przywracaniu Hipolitowi dobrego nastroju. To kot wyjątkowo cierpliwy, empatyczny i oddany przyjacielowi, ale też wierny swoim zasadom. Alojzy nie korzysta z portali dla kotów, jest na to zbyt wyjątkowy i nie potrzebuje żadnych porównań. Prenumeruje natomiast "Koci Przegląd Sportowy", bo choć sam "swoją energią dysponuje rozsądnie i z wielkim umiarem", to jednak z błogą przyjemnością ogląda zdjęcia kotów wyczerpanych sportowym wysiłkiem.

"Humory Hipolita Kabla" to książka godna polecania zarówno dzieciom jak i dorosłym, bez względu na ich aktualny nastrój. Należy jednak podkreślić, że jej lektura sprawdza się wyjątkowo dobrze właśnie przy nie najlepszym humorze czytelnika. Może się bowiem okazać, że już po przeczytaniu pierwszego  rozdziału, nasze samopoczucie i stan ducha ulegną znaczącej poprawie. Niewykluczone, że mamy coś z Hipolita...

Redakcja rodzinny-krakow.pl

Humory Hipolita Kabla

Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustracje: Grażyna Rigall

Wydawnictwo Adamada
Oprawa twarda
Dla dzieci w wieku 4+