Seria Przygody w Raju – recenzja

Beza i Zlatko to główni bohaterowie serii książeczek Przygody w Raju autorstwa szwedzkiej pisarki Moni Nilsson. Siedmioletni Zlatko ma problemy z odnalezieniem się wśród rówieśników, a nawet we własnej rodzinie. Nie spełnia pokładanych w nim przez ojca nadziei na bycie piłkarzem na wzór słynnego Zlatana Ibrahimovica. Mało tego, Zlatko po prostu nie znosi grać w piłkę nożną. Z poczucia samotności i wyobcowania wyrywa Zlatka dziewczynka ze złotem w oczach, czyli właśnie Beza. Odtąd dwójka przyjaciół z osiedla Raj staje się właściwie nierozłączna.

Opowiadania o przyjaźni

Przyjaźń i wspólnie przeżywane przygody pozwalają dzieciom zdobywać własne doświadczenia. Dzięki przyjaźni oboje czują się silniejsi, mają odwagę mówić o własnych potrzebach, nawet gdy są odmienne od oczekiwań innych. Dzieci poznają reguły rządzące życiem społecznym; Zlatko, który nigdy nie odwiedzał kolegów w ich domach, już wie, że zawsze powinien poinformować rodziców, gdy będzie chciał pobawić się u kogoś w jego mieszkaniu.

Książki z serii Przygody w Raju obfitują zresztą w ważne przesłania dla młodych czytelników - nienachalne i podsuwane przez autorkę niejako przy okazji. W opowiadaniach młody czytelnik znajdzie wskazówki, jak radzić sobie z własnymi lękami, złością, jak przeprosić przyjaciela, którego w chwili słabości obiwnia się za wszystkie niepowodzenia. To książki o dziecięcej codzienności, daniach powszednich z ich jasnymi i ciemniejszymi stronami. Na osiedlu Raj odnajdziemy także całą paletę przeróżnych postaci, z którymi stykają się każdego dnia Zlatko i Beza, a które z drobiazgową dbałością o szczegół zostały zobrazowane przez autorkę ilustracji do Przygód w Raju. Niektóre typy pojawiające się regularnie w osiedlowej przestrzeni mogą budzić nawet lekkie zaniepokojenie, szczególnie w oczach siedmioletnich bohaterów: tatuażysta prowadzący swoje studio, "biedny Śruba" grzebiący w śmietnikach w poszukiwaniu puszek czy gang "Aniołów z Raju". Na szczęście dla Bezy, Zlatka i czytelników mamy tu także osoby bez wątpienia sympatyczne, jak tatę Bezy, który jest szefem sali i wie wszystko, mamę i tatę Zlatka, wesołego właściciela sklepu - Alego...

Ważnym elementem książek z serii Przygody w Raju są ilustracje. Są wyraziste, często dosłowne i stanowią dopełnienie treści opowiadań. Warto nadmienić, że tłumaczenia całej serii z języka szwedzkiego dokonała Barbara Gawryluk, krakowska dziennikarka, tłumaczka i autorka wielu świetnych książek dla dzieci.

Redakcja rodzinny-krakow.pl

Seria Przygody w Raju:

Najlepsi przyjaciele
Anioły, ciastka i wypadające zęby
Noc duchów
Najlepsze najgorsze urodziny

Autor: Moni Nilsson
Ilustracje: Elin Lindell

Wydawnictwo Zakamarki