Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach – recenzja

„Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” to zbiór 15 opowiadań napisanych przez sześciu uznanych pisarzy literatury dziecięcej i młodzieżowej. W książce autorzy podjęli się trudnego tematu opowiedzenia dzieciom i młodzieży o wartościach, bez moralizowania czy nachalnego pouczania, ale poprzez przedstawienie zwykłych wydarzeń, które mogą przydarzyć się każdemu nastolatkowi czy nawet dorosłemu. Regule tej wyłamuje się tylko ostatnie opowiadanie autorstwa Andrzeja Maleszki, w którym pisarz, w charakterystycznym dla siebie stylu, do świata współczesnych młodych ludzi wprowadził wątki fantastyczne, a konkretnie... kosmiczne.
Dobrze znany dzieciom i młodzieży autor - Paweł Beręsewicz (w książce znajdziemy jego 3 opowiadania) udowodnił , że nie tylko dzieciom zdarza się pogubić w świecie „ważnych spraw”.
W pamięć zapada zwłaszcza świetnie napisane, zaskakujące, z elementami science fiction opowiadanie „System” przedstawiające świat po Wielkiej Reformie, w którym życzliwe gesty są bardzo opłacalne, ponieważ przynoszą… wymierne korzyści finansowe. Wystarczy opłacać w terminie swój abonament. Chyba, że się przegapi termin płatności, wtedy otoczenie zaczyna pokazywać zupełnie inną twarz… Czy kogoś w tym świecie stać jeszcze na bezinteresowną uprzejmość?

Prawda jest jak czekolada. Gorzka - zdrowsza.

Bohaterowie wszystkich opowiadań „Gorzkiej czekolady” stają przed jakimś ważnym zadaniem, wyborem lub decyzją, które nie są łatwe, bywa, że wiążą się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, trudnymi emocjami, przyznaniem się przed samym sobą do słabości lub błędów.
Każdy z młodych czytelników znajdzie z pewnością w książce tekst, którego temat, fabuła lub bohater okaże się mu bliski.

W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym rodzice nie zawsze znajdują czas lub ochotę na wpajanie dzieciom odpowiednich wzorców zachowań czy postaw moralnych, „Gorzka czekolada” powinna stać się lekturą obowiązkową dla młodych ludzi. Opowiadania mogą bowiem spełnić funkcje terapeutyczne, pomóc uporządkować myśli i emocje, wskazać drogę postępowania, określić, które wartości są ważne i co tak naprawdę oznaczają.

Wartości

Szacunek. Życzliwość. Uczciwość. Odpowiedzialność. Odwaga. Samodyscyplina. Pokojowość. Sprawiedliwość. Wolność. Przyzwoitość. Optymizm. Przyjaźń. Solidarność. Piękno. Mądrość. Niby wszyscy znamy znaczenie tych pojęć, ale nie zawsze potrafimy je bez wahania zdefiniować. Dlatego świetnym pomysłem było poprzedzenie każdego opowiadania zrozumiałym i jednoznacznym objaśnieniem przedstawianej w nim wartości przez panie Irenę Koźmińską oraz Elżbietę Olszewską z Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".
Ważne tematy, młodzi bohaterowie, współczesne problemy, to wspólne cechy wszystkich tekstów zamieszczonych w książce. Tekstów, które powinien przeczytać Czytelnik w każdym wieku.

15 opowiadań o 15 wartościach na 15-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom!

„Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” to książka, która została wydana z okazji Jubileuszu Fundacji „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom". Część dochodów ze sprzedaży książki jest przeznaczona na działania fundacyjne.
Inicjatorem i współwydawcą książki jest Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".

Współwydawcą jest Wydawnictwo Prószyński i S-ka.