"Opowieści o małej jabłonce" – recenzja

Cykl opowiadań "Opowieści o małej jabłonce" to wartościowa pozycja wydawnicza, którą polecamy zarówno dzieciom młodszym, jak i tym, które już opanowały sztukę samodzielnego czytania. Opowiadania autorstwa Ludwiga Hellmanna zebrane w dwóch tomach: "Jak wszystko się zaczęło" i "Jak drzewko stało się drzewem" to przyjemna lektura pełna wielu ciekawostek przyrodniczych. Książki przedstawiają cykl życia drzewa – jabłonki, jak również zwyczaje i prawa rządzące światem roślin i zwierząt. To także historia przyjaźni, współdziałania, przemijania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak z pestki rodzi się drzewo, czego potrzebuje, aby wyrosły na nim owoce, co mu szkodzi, a co lub kto może stać się jego sprzymierzeńcem i jaką rolę może odegrać w tym wszystkim człowiek? Wejdźcie do świata głównej bohaterki – jabłonki i jej przyjaciół – klonu, krzewu dzikiej róży, kota Aksamitnej Łapki, wiewiórki Puszeliny, jeża Węszynoska i pary kosów. Zobaczycie jak fascynujące i bogate jest życie zwierząt i roślin. Autor personifikuje bohaterów, dzięki czemu możemy przeżywać wraz nimi ich upadki i wzloty. Jabłonka poszukuje sensu życia, przyjaciół, chce spełniać marzenia. Razem z przyjaciółmi walczy o przetrwanie, ale też przeżywa wiele wzruszeń i niespodzianek. 

Możemy śledzić malowniczy opis zmieniających się pór roku i zmiany zachodzące w dorastającej jabłonce. Obserwujemy również niełatwe życie zwierząt, które, by przeżyć, stosują różne sztuczki. Jeśli do tej pory Wasze dziecko kojarzyło wiewiórkę z sympatycznym zwierzątkiem zjadającym orzeszki, po lekturze "Opowieści..." przekona się, że wśród niektórych zwierząt nie cieszy się ona sympatią i stanowi dla nich zagrożenie.
Jabłonka obserwując otoczenie, poznając przyjaciół dziwi się ich zwyczajom. Czasem próbuje ingerować. Są to tylko doraźne działania, bo w świecie przyrody wszystko ma swój porządek. Jednak robi to z myślą o bliskich, którzy często odwdzięczają się jej pomocą.

Polecamy Wam te pięknie wydane i zilustrowane przez Justynę Hołubowską-Chrząszczak opowiadania od Wydawnictwa Skrzat. Zwróćcie uwagę na paginację,  jak pięknie każdy numer strony otulony jest gałązką jabłonki.  
Czytanie "Opowieści..." wycisza, pogłębia wiedzę i wrażliwość dziecka. Polecamy na dobranoc.

Redakcja portalu www.rodzinny-krakow.pl

Dwutomowa seria „Opowieści o małej jabłonce”

Autor: Ludwig Hellmann
Ilustracje: Justyna Hołubowska-Chrząszczak
Wydawnictwo Skrzat