Cecylka Knedelek – recenzja

Natłok ważnych informacji, porad i pouczeń sprawia, że dzieci często przestają nas słuchać - bo zaczyna być nudno, bo już zapomniały, o czym było mówione na samym początku, albo po prostu mają dosyć i chcą wrócić do zabawy. Wiedza najlepiej jest przez nie przyswajana kiedy otrzymują ją w niewielkich dawkach, dostarczanych z poczuciem humoru.

Taki właśnie sposób poruszania ważnych tematów wybrali autorzy serii (Joanna Krzyżanek – autorka tekstów oraz Zenon Wiewiurka – ilustrator) książeczek o Cecylce Knedelek i gąsce Walerce. Na stronach tych kolorowych, pięknie wydanych publikacji, znajduje się mnóstwo cennych porad oraz ogrom wiedzy, która wcale nie przytłacza Czytelnika. Podzielona jest na tematyczne części, pomiędzy którymi znajdują się zabawne historyjki z życia Cecylki oraz jej gąski Walerki. Całość czyta się lekko i z przyjemnością, a wchłonięta przy okazji wiedza przydaje się w praktyce.

"Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków"

Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolakówNarratorką jest Cecylka – rezolutna i bardzo odpowiedzialna dziewczynka, bez której ciekawska i rozgadana gąska miałaby mnóstwo kłopotów. Choć całkiem nie udaje się jej ich uniknąć, to jednak uczy się, jak można zniwelować skutki różnych "szalonych"zachowań.
I tak w książeczce "Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków" oprócz tego, że dowiemy się jak wykonać reanimację, co zrobić przy poparzeniach, zakrztuszeniach, bólu brzucha i rożnych innych przykrych dolegliwościach, odkryjemy, że świetnym lekarstwem jest także śmiech, sen, dobra książka, a nawet miłość. Zabawne dialogi pomiędzy Cecylką i Walerką oraz wspaniałe, stworzone z wielkim poczuciem humoru ilustracje sprawiają, że ten trudny temat nie przeraża tak bardzo.

Jak łatwo zapamiętać numer 112? Autorzy podpowiadają:
1- usta
1 - nos
2 - oczy

"Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków"

Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolakówDzięki książeczce "Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków" dzieci poznają sposoby na radzenie sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Ale ważna jest również profilaktyka. Dobrze jest wiedzieć, gdzie czyha na nas niebezpieczeństwo, co może przyczynić się do nieszczęśliwego wypadku i czego unikać, aby tryskać dobrym zdrowiem i humorem. 
Gąska nie zawsze miała o tym pojęcie i "bawiła" się często na granicy bezpieczeństwa. A to zjeżdżała hulajnogą wprost na ulicę, rozbijała produkty w sklepach (oczywiście niechcący) usiłując dostać się do nich, zupełnie nie zważając na prawa fizyki. Próbowała również sama przyrządzić koktajl i naprawić komputer. Jak łatwo się domyślić, bez stanowczej interwencji Cecylki, wszystkie te akcje, z których możemy się również pośmiać oglądając ilustracje Zenona Wiewiurki, zakończyłyby się tragicznie. Pomiędzy tymi burzliwymi historiami znajdziemy porady i cenne wskazówki, na temat bezpiecznego korzystania ze sprzętów domowych, unikania chemii stojącej w łazience, ogólnie przyjętych zasad BHP w przedszkolu i szkole.

Książeczki z serii Cecylka Knedelek to wspaniała lektura nie tylko dla przedszkolaków :)

Polecamy

Redakcja portalu www.rodzinny-krakow.pl

 

Wydawnictwo Jedność