Czytam sobie z kotylionem – recenzja

Wydana specjalnie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Seria z kotylionem ukazała się na rynku księgarskim nakładem Wydawnictwa Egmont. To szczególna limitowana edycja „Czytam sobie” – znanej i cenionej serii książek dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z nauką czytania.  Do współpracy przy tym okolicznościowym projekcie  zaproszone zostały osoby związane z działalnością publicystyczną, dziennikarze, felietoniści, reportażyści, a także wspaniali artyści ilustratorzy.

Czytam sobie z kotylionem – recenzja

„Jednym z kluczem do wolności jest także możliwość samodzielnego czytania”

Promocji serii towarzyszy hasło: „Czytam sobie! Mogę być kim chcę!”.  W 10 książeczkach serii znaleźć można wiele inspirujących historii ludzi, którzy mieli wpływ na kształtowanie się wolnej Polski, zarówno w obszarze wielkiej polityki, nauki, biznesu jak również „własnego podwórka”.

Podobnie jak w poprzednich książkach z serii „Czytam sobie”, również tu istnieje podział na 3 poziomy zaawansowania umiejętności czytania.
Poziom 1 i 2 to przede wszystkim uczta dla oka. Zajmujące niemal całe strony kolorowe ilustracje autorstwa: Zofii Różyckiej, („Łazik na księżycu”) Marii Mazurowskiej, („Piasek i bruk”) Izabeli Kaczmarek-Szurek „Koronkowa parasolka z Gdyni”), Pauliny Dereckiej („Wanda bojowa panna”) oraz jedynego w serii ilustratora – Macieja Blaźniaka („O Zofii co zbierała kolory”), choć wszystkie pięknie różnią się stylem, idealnie oddają klimat czasu oraz opisywanej postaci.
Dzieciom rozpoczynającym naukę czytania autorzy proponują krótkie historie mi. in. o Romanie Dmowskim i konferencji paryskiej, Mieczysławie Bekkerze, który stał się jednym z konstruktorów pojazdu zwanego łazikiem, przeznaczonego do badania Srebrnego Globu, Zofii Stryjeńskiej – niezwykłej artystce i silnej kobiecie.
W opowiadanych historiach często poznajemy bohaterów, kiedy byli jeszcze dziećmi. To na pewno pomaga młodym czytelnikom zbliżyć się do postaci.

Czytam sobie z kotylionem – recenzja

O wielu ciekawostkach z życia Igancego Paderewskiego, wybitnego artysty zwanego Lwem Paryża, przyszłego premiera, można przeczytać w inspirujacym opowiadaniu „Maestro pokoju” Brygidy Grysiak (poziom 3). Utalentowany muzycznie, niezbyt chętny do ćwiczeń, wyrzucany ze szkoły młody chłopak, znalazł w sobie siłę do podążania za marzeniem jakim była gra dla publiczności.  Dzięki swej determinacji stał się światowej klasy gwiazdą, a także politykiem, który miał ogromny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Czytam sobie z kotylionem – recenzjaFascynująca jest również historia Pierwszego w Polsce Domu Towarowego oraz jego twórców –  Anieli Jabłkowskiej oraz jej braci („Aniela i inni” Cezarego Łazarewicza, Poziom 3). Największy w tej części Europy sklep, w międzywojennej Polsce stał się symbolem dobrobytu i ulubionym miejscem eleganckich obywateli II RP. Przetrwał wiele zawirowań politycznych i historycznych.
Wzruszająca „Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat” Jarosława Górskiego o dzieciach piszących postulaty do Marszałka Piłsudskiego czy krótka historia budowy portu w Gdyni „Koronkowa parasolka z Gdyni” Natalii Fiedorczuk-Cieślak – pośród książek serii z kotylionem na pewno znajdziecie swoją ulubioną opowieść i bohatera.
Na końcu każdej książki znajdują się naklejki z biało-czerwonymi kotylionami.

 

Polecamy

Redakcja portalu www.rodzinny-krakow.pl