Jak wspierać rozwój przedszkolaka? - recenzja

Książka Moniki Sobkowiak "Jak wspierać rozwój przedszkolaka?" to kompletne, nowoczesne kompedium wiedzy na temat etapów rozwoju dziecka, wyzwań stojących w tym okresie przed nim oraz rodzicami, ale także wykorzystania możliwości i potencjału, jaki kryje w sobie każdy przedszkolak.

Jak wspierać rozwój przedszkolaka? - recenzja

Znana w sieci blogerka Pani Monia - nauczycielka przedszkola i neurologopeda -  podpowiada rodzicom, jak mądrze wspierać dzieci w wieku przedszkolnym nie tłumiąc ich naturalnej kreatywności i entuzjazmu, jak pomóc im w zaspokajaniu rozmaitych potrzeb wzmacniając przy okazji ich poczucie wartości, pewność siebie i samodzielność. Daje odpowiedź na pytanie, jakie codzienne aktywności warto podejmować z maluchem, co może być pomocne, jak pobudzać rozwój dziecka.

Treść książki została ujęta w dziesięciu tematycznych rozdziałach, z których każdy dotyczy innego obszaru rozwojowego u dziecka - poczynając od rozwoju społeczno-emocjonalnego (temat nieczęsto podejmowany w tego typu poradnikach starszej generacji) poprzez rozwój fizyczny i motoryczny, opanowanie sztuki mówienia, myślenia matematycznego, czytania i pisania. Autorka odpowiada też na bardzo aktualne pytanie, czy warto wprowadzać tak małe dziecko w świat nowoczesnych technologii.
Książka przełamuje pewne utrwalone schematy dotyczące rozwoju dzieci. Zamiast ścisłego określania, co dziecko w danym wieku "musi" lub "powinno", znajdujemy tu opis możliwości dziecka na danym etapie, wskazanie, czego możemy się spodziewać po przedszkolaku, jaki jest zakres norm, które należy interpretować odrębnie dla każdego dziecka, ale też, jak rozpoznać zaburzenia i jak reagować, gdy się pojawią. W poradniku znajdziemy mnóstwo propozycji przeróżnych aktywności możliwych do podjęcia przez dziecko, szeroki zasób pomysłów, propozycji i zabaw dla wspierania wszechstronnego rozwoju przedszkolaka z uwzględnieniem jego indywidualnych cech, predyspozycji i kompetencji.

Brakuje Wam pomysłów na zabawy z dzieckiem, konicznie zajrzyjcie do książki Pani Moni i przetestujcie zawarte tam propozycje zabaw, eksperymentów i ćwiczeń, bo zabawa w rozwoju dziecka to sprawa podstawowa.

Ponadto rodzice znajdą w poradniku odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Każdy rozdział rozpoczyna krótka zapowiedź poruszanych w nim tematów, a kończy zwięzłe podsumowanie.
Zdaniem autorki nie ma takiego obszaru w rozwoju dziecka, który byłby dla niego niedostępny, a umiejętne inwestowananie w rozwój przedszkolaka bez wątpienia zaprocentuje w dalszych etapach jego życia.

Jak wspierać rozwój przedszkolaka?
Autor: Monika Sobkowiak
Wydawca: Edgard Seria: samo sedno
Data wydania: 2019-10-08

O autorce:
Monika Sobkowiak – nauczycielka wychowania przedszkolnego, neurologopeda, autorka artykułów, książek i zabaw dla dzieci. Nieustannie poszukuje kreatywnych rozwiązań edukacyjnych i sposobów na rozwijanie twórczego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Prowadzi blog Pani Monia, inspirującego nauczycieli do innowacyjnego działania w edukacji.