Literacka Nagroda Żółtej Ciżemki - znamy laureatów!

Laureatami tegorocznej edycji Nagrody Żółtej Ciżemki – ogólnopolskiego konkursu literackiego na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży wydaną w 2021 roku – zostały dwie książki, co wydarzyło się po raz pierwszy w historii tego konkursu, organizowanego od sześciu lat przez Bibliotekę Kraków.
W kategorii literatura nagrodę otrzymała powieść międzypokoleniowa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Stan splątania”, opublikowana przez Wydawnictwo Literackie.
„To powieść o tym, że niezależnie od wieku każdy z nas potrzebuje bliskości, ciepła, uwagi, przyjaźni czy miłości”, napisano w jednej z opinii.
W kategorii grafika natomiast kapituła przyznała nagrodę książce Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego „Van Dog”, wydawnictwo HarperCollins Polska, której bohaterem jest pies malarz.

Literacka Nagroda Żółtej Ciżemki - znamy laureatów!
Jury konkursu, do którego zgłoszono blisko dwieście tytułów, w tej publikacji urzekły ilustracje, gdzie „każda rozkładówka to nęcący feerią barw, różnorodnością kształtów, pulsujący od różnych śladów i struktur narzędzia obraz”. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, o łącznej wartości 25 tys. zł, ufundowane przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz okolicznościowe statuetki.
Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki 2022 obradowała w składzie: dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar (przewodnicząca), prof. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Iwona Haberny, dr Anna Machwic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel i dr Agnieszka Staniszewska-Mól.