"Ogień" od Wydawnictwa Muchomor - recenzja

Anna Skowrońska jest autorką bardzo ciekawej i pouczającej serii książek, na którą składają się tomy : "Wiatr" (recenzja), "Woda"(recenzja), oraz najnowszy pt. "Ogień". Wszystkie trzy zostały zilustrowane przez duet: Agata Dudek oraz Małgorzata Nowak oraz dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Muchomor.

Ogień a ewolucja człowieka

"Ogień" od Wydawnictwa Muchomor - recenzjaKto zapoznał się już z "Wiatrem" i "Wodą" zapewne chętnie sięgnie również po "Ogień". Ta pięknie wydana książka wypełniona jest mnóstwem interesujących faktów dotyczących ognia – jego właściwości, przydatności dla ludzi, ale również zagrożeń jakie ze sobą niesie.

Czy może istnieć związek pomiędzy długością ludzkiego przewodu pokarmowego, a ogniem? Okazuje się, że znaczenie ognia dla ewolucji człowieka oraz rozwoju ludzkiej cywilizacji jest kluczowe. Autorka przedstawia nam na to dowody i pięknie opowiada o tym, jak zaczęła się "współpraca" człowieka z tym groźnym żywiołem. Z książki dowiemy się również, jakie reakcje chemiczne zachodzą, kiedy rozpalamy ognisko, o czym świadczy kolor i kształt płomienia oraz jakie ma to znaczenie dla naszego bezpieczeństwa przy użytkowaniu kuchenki gazowej.

Informacje zawarte w książce będą przydatne dzieciom i młodzieży szkolnej na takich lekcjach jak chemia, biologia, geografia, historia czy fizyka. Kompleksowe podejście do tematu ognia pozwala Czytelnikowi zrozumieć i wyobrazić sobie jego działanie nie tylko od strony stricte użytkowej.  Autorka porusza temat wulkanów oraz wielkich pożarów (np. w Australii czy na Syberii) i ich wpływu na klimat, faunę oraz florę. Opowiada o odkryciach naukowych (np. żarówka, lampa naftowa), dawnych wierzeniach i świętach związanych z ogniem oraz światłem, a także o mrocznych dziejach w historii ludzkości  jak palenie na stosie tych, którzy nie byli zgodni z poglądami kościoła (inkwizycja).

Tak jak wszystko, co pojawia się w zakresie ludzkiej świadomości, tak ogień ma swoją historię a jego właściwości i działanie zostało przez człowieka dogłębnie zbadane. Ludzie mogą go okiełznać tylko w pewnym zakresie. Warto nauczyć się podchodzić do niego z rozwagą. W książce Czytelnicy znajdą sporo porad dotyczących tego jak zachować się podczas pożaru oraz przy poparzeniach skóry.

Które zwierzęta przyczyniają się do rozproszenia ognia, a które chronią tereny przed pożarem? Polecamy książkę "Ogień" małym, średnim i dużym Czytelnikom. Trudne tematy są w niej opisane w bardzo przystępny sposób, a kolorowe ilustracje dopełniają całości i pomagają uporządkować informacje.

Po WIETRZE i WODZIE przyszedł czas na opowieść o OGNIU!

Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Polecamy!

Redakcja portalu www.rodzinny-krakow.pl