Opowieść starego drzewa - receznja

Opowieść starego drzewa - receznjaSeria "Czytam sobie. Poziom 3"

Połykam strony to 3. poziom serii „Czytam sobie” dedykowany dzieciom, które samodzielnie radzą sobie już z czytaniem dłuższych tekstów. "Opowieść starego drzewa" autorstwa Ewy Winnickiej z ilustracjami Agaty Królak to wartościowa propozycja czytelnicza, dzięki której dzieci mogą zainteresować się przyrodą i postawami proekologicznymi.

Tytułowe stare drzewo to Hetman, wielki, dostojny Dąb, który rośnie w Powsinie, w parku położonym na południu Warszawy. Hetman ma o czym opowiadać, bo żyjąc już ok. 260 lat był świadkiem wielu wydarzeń. Z jego barwnej opowieści dowiecie się, jak zmieniała się okolica, w której "dorastał" i czym zajmowali się mieszkający nieopodal ludzie. Hetman przeżył również kilka wojen i bardzo ciężkich dla niego i innych drzew burz i wichur. Jeśli myślicie, że drzewa po prostu stoją i rosną, będziecie zaskoczeni faktem, że porozumiewają się ze sobą, ostrzegają się i wspierają. Stary dąb, tak jak jeszcze kilka innych dębów rosnących w Polsce jest pomnikiem przyrody. Warto poczytać, co to oznacza. Nie martwcie się, że Hetman będzie nudził Was swoją opowieścią. Wręcz przeciwnie, ma duże poczucie humoru i dar zatrzymywania uwagi na dłużej.

Jeśli któreś ze słów jakie napotkacie w opowiadaniu będzie dla Was trudne, może uda się je odnaleźć w słowniczku znajdującym się na końcu książki (czekają tam na Was również kolorowe naklejki :)

 

Polecamy

Redakcja portalu www.rodzinny-krakow.pl