„Reniferka i pomocny rudzik” – recenzja

"Reniferka i pomocny rudzik" to pełna uroku, zimowa opowieść o odwadze i znajdowaniu wewnętrznej siły, a także o mocy, jaką niesie prawdziwa przyjaźń.

reniferka i pomocny rudzikMała reniferka oddziela się od swojej mamy i stada reniferów, z którymi wędruje w śnieżną zimę na południe, do jaskiń. Zagubiona i samotna w ciemnym, zimowym lesie, stara się nie tracić ducha i próbuje być dzielna. Jednak głód i zmęczenie dają się jej we znaki, a mała bohaterka coraz wyraźniej dostrzega, w jak trudnej sytuacji się znalazła. Nie wiadomo, jak potoczyłyby się dalsze losy reniferki, gdyby nie rudzik - mały ptak z czerwonym brzuszkiem, który pojawił się przed nią na zamarzniętej ziemi. Ptaszek bez wahania postanawia pomóc naszej bohaterce, a ona w pełni obdarza go swoim zaufaniem. Rudzik siada na nosie reniferki i rozświetla swoim czerwonym brzuszkiem drogę, a nawet zabiera ją w podniebną podróż. Przyjaciele odnajdują zagubione stado, a reniferka odkrywa swoją wewnętrzną siłę i wiarę we własne możliwości, a także... lśniący czerwony nos. Czyżby pamiątka po rudziku?

Ta budząca metaforyczne interpretacje historia o gubieniu drogi i jej odnajdywaniu, choć napisana dla dzieci, bez wątpienia skłoni do refleksji niejednego dorosłego czytelnika. Piękne, utrzymane w zimowych barwach ilustracje dopełniają tę pełną ciepła, uroku i magii zimową opowieść dla dzieci.

Reniferka i pomocny rudzik
Rosa Bailey, Carmen Saldaña
Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska)

reniferka