"Spirit Animals. Upadek Bestii" Tom I i II – recenzja

Kontynuacja cyklu książek "Spirit Animals", która ukazała się na rynku księgarskim nakładem Wydawnictwa Wilga, to siedem tomów dalszych przygód bohaterów ze świata Erdas, każdy napisany przez innego autora. Wysoka jakość edytorska serii – twarde oprawy, aksamitna folia, tłoczenia, srebrna farba – cieszą oko. Książki pięknie prezentują się na półce, ale jeszcze ciekawiej się je czyta.

"Spirit Animals. Upadek Bestii" Tom I i II - recenzja

Nieśmiertelni strażnicy

W tomie I pt. "Nieśmiertelni strażnicy" spotykamy bohaterów znanych z przednich powieści "Spirit Animals". Czwórka bohaterów (w dosłownym znaczeniu tego słowa), cenionych przez mieszkańców Erdas, znów staje przed wielkim wyzwaniem – muszą odnaleźć i pokonać przebudzone zło, które czyha na ludzi oraz ich Zwierzoduchy. Conor, Abeke, Meilin oraz Rollan, bo tak mają na imię waleczne dzieci Erdas, oprócz wielkiej odwagi i poświęcenia, charakteryzują się również inną siłą – to im udało się przywołać legendarne cztery Wielkie Bestie, dawniej strzegące porządku na świecie. Stały się ich Zwierzoduchami, towarzyszami na dobre i na złe, z którymi wiązało ich wielkie mentalne porozumienie. Jednak na skutek działania sił zła, a dokładniej niszczycielskiej siły Wyrma, więź pomiędzy nimi zaczyna słabnąć, a jedno z nich – Conor, staje się jego ofiarą.
W powieści nie brakuje opisów walk, wędrówek, tajemniczych postaci. Pojawia się także czarny charakter – Zerif, który wydaje się być nie do pokonania. To on chce przechwycić wszystkie Wielkie Bestie. Nasi bohaterowie muszą zmierzyć się nie tylko z przeciwnikami, ale również z własnymi słabościami, lękiem i poczuciem bezradności. Spotykają na swojej drodze także tych, którzy przynoszą im nadzieję na odnalezienie zalążka zła (Takodę wraz z jego Zwierzoduchem – gorylem Kovo, Xanthe oraz tajemniczą postać w czerwonym płaszczu).
Książkę czyta się szybko, ponieważ ciężko się od niej oderwać. To emocjonująca lektura dla starszych dzieci i młodzieży.

Spalona ziemia

Autorką drugiego tomu jest Victoria Schwab. To amerykańska pisarka tworząca w gatunku fantasy. Ma spore rzesze fanów na całym świecie a jej powieści szybko stają się bestsellerami. Zapewne nie było to łatwe kontynuować pracę wykonaną przez innego pisarza (Eliota Schreffera), ale czytając opowieść nie odczuwamy zmiany narracji ani sposobu przedstawiania postaci. Historia toczy się gładko i równie wciągająco.

"Spirit Animals. Upadek Bestii" Tom I i II- recenzja"Spalona ziemia" to tytuł dalszych przygód dzieci, które chcą uratować świat Erdas przed zagładą. Aby tego dokonać muszą przedostać się do korzeni Wszechdrzewa (dzięki któremu więzi ze Zwierzoduchami są silne) zainfekowanych przez Wyrma. Niebezpieczny nadal pozostaje Zerif, który posługując się zatruwającymi umysł ludzki pasożytami, toczy walkę o władzę nad wszystkimi Wielkimi Bestiami. 
Nasi bohaterowie, dzieląc się na dwie drużyny, ruszają w trudną i obfitującą w wiele wyzwań wędrówkę. Meilin oraz Conor będą próbowali dostać się do korzeni. Droga pod ziemią okaże się bardzo niebezpieczna, tym bardziej, że chłopak, który jest coraz słabszy, będzie wymagał opieki i wsparcia. Na szczęście z pomocą własnych Zwierzoduchów oraz poznanej pod ziemią dziewczyny Xanthe będą pokonywać kolejne przeszkody. Podczas drogi nie zabraknie walk, pułapek oraz różnych innych przykrych sytuacji. Czy dotrą do celu? O tym dowiemy się w kolejnych tomach.

Abebke i Rollan tymczasem, wraz z ekipą zielonych płaszczy popłyną do Stetriol, gdzie jednej z dziewczynek udało się przywołać nową Wielką Bestię. Nie wiedzą jednak, że zarówno jej jak i im grozi wielkie niebezpieczeństwo.  Zerif  nie odpuści i zrobi wszystko by dołączyć  jej szczególnego Zwierzoducha o imieniu Ninani do swojej kolekcji.

W książce nie brakuje emocji, zwrotów akcji, charyzmatycznych postaci.

Polecamy

Redakcja portalu www.rodzinny-krakow.pl