Jak powstaje papier?

Nawet w czasach ogromnego postępu technologicznego nie możemy obejść się bez starego, poczciwego papieru. Książki, gazety, chusteczki, serwetki... A czy zastanawialiście się jaki był początek historii papieru?

Wynalezienie papieru zawdzięczamy Chińczykom.

To oni ok 105 r. p.n.e. - jak to zwykle w życiu bywa przypadkowo odkryli, że na specjalnych matach, których używali do mycia waty jedwabnej, osadza się cieniutka warstwa materiału, na której można kreślić znaki. Niestety produkcja tego typu materiału z jedwabiu okazała się dość kosztowna, dlatego postanowiono wykorzystywać do produkcji włókna roślinne oraz lniane szmaty.

papier
Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.topchinatravel.com/silk-road/china-paper-making-technology-in-silk-road.htm

Wynalazek ten pojawił się w innych regionach świata dopiero po ok 700 latach od jego wynalezienia, lecz mimo to zrewolucjonizował obecne wówczas metody przekazywania informacji.
Obecnie produkcja papieru to silnie rozwinięta gałąź przemysłu. Zmieniała się również technika jego produkowania, w dzisiejszych czasach do produkcji wykorzystywana jest głównie celuloza ( pochodzenia roślinnego). Miesza się ja z wodą, by następnie pod postacią płynnej masy przepuścić przez specjalny młyn. Następnie dodaje się substancje klejące, węglan wapnia ( kredę odpowiadająca za białą barwę papierowych arkuszy) oraz skrobię. Kolejnym z etapów produkcji, jest formowanie papierowej wstęgi na specjalnym sicie, gdzie pozostawia się ją do wyschnięcia. Osuszoną wstęgę zwija się w zwoje ( trafiają do drukarni i na nich drukowane są książki ) albo tnie na formaty dostępne w sprzedaży.

Jak powstaje papier?

Zdjęcie pochodzi ze strony Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju: http://www.muzpap.pl

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest jedyną profesjonalną placówką muzealną w Polsce, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa, a Dusznicki młyn z 1605 roku jest największą i najbardziej znaną w Polsce czerpalnią papieru. Muzeum gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, drukarstwa i historii Dusznik Zdroju.

Aleksandra Kozłowska