Tropem dinozaurów cz.II – skamieniałości i paleontolodzy

Wykopaliska

Na wykopaliskach pracują paleontolodzy. To naukowcy –  badacze, którzy poszukują i badają skamieniałości, czyli zachowane w kamieniach i skałach fragmenty: kości, piór, śladów, odcisków ciała... Dzięki tej pracy mogą stworzyć podobizny zwierząt, żyjących miliony lat temu, np. dinozaurów. Nasza wiedza na temat tych prehistorycznych gadów pochodzi właśnie ze skamielin. Paleontolodzy współpracują z innymi naukowcami – arecheologami – przy żmudnym zajęciu, jakim jest wyciąganie kości z ziemi. Nie można przeoczyć najmniejszego szczegółu odkopując ślady, w końcu każdy, nawet mały odcisk, może dostarczyć cennej informacji o życiu dinozaurów.
Tropem dinozaurów cz.II – skamieniałości i paleontolodzy Z ilości odnalezionych śladów wiemy np. czy jakiś gatunek żył w stadzie, czy był samotnikiem. Badając skamieniałe odciski, można dowiedzieć się, kiedy i jakie zwierzę je zostawiło. Niestety wiele jest wciąż niewiadomych. Rekonstruowanie wyglądu i budowy dinozaurów odbywa się w oparciu o pojedyncze znaleziska. W wielu przypadkach brakuje kości lub informacji na temat jakiegoś dinozaura. Wtedy naukowcy muszą ułożyć najtrudniejsze puzzle na świecie – w których brakuje wielu części. Mniej niż jeden na tysiąc dinozaurów zakończył swój żywot w takich okolicznościach, które pozwoliły na zachowanie się fragmentów, z których możemy "odczytać" informacje o jego życiu.
Na szczęście dysponując olbrzymią wiedzą naukową i porównując lub szukając pokrewieństwa między gatunkami można dokonać wielkich odkryć. Na przykład, porównując dinozaury z żyjącymi w dzisiejszych czasach gadami, można dopasować do kości odpowiednie mięśnie i odtworzyć ich wygląd, ruchy oraz zachowanie. Największą tajemnicą są kolory dinozaurów, te które widujesz na obrazkach to tylko domysły lub fantazja grafików i paleontologów.