Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Muzeum Inżynierii Miejskiej założone zostało przez Gminę Miasta Kraków w1998 r.; swą działalność ekspozycyjną rozpoczęło w 1999 r. Siedziba Muzeum to zespół dawnych hal pierwszej zajezdni tramwajowej usytuowanej na krakowskim Kazimierzu.

Ważną częścią działalności Muzeum jest prowadzona na szeroką skalę edukacja społeczeństwa, popularyzująca osiągnięcia nauki i techniki, przyjmująca formy wystaw interaktywnych, lekcji muzealnych czy cyklicznych warsztatów.

Muzeum oferuje szeroką ofertę lekcji muzealnych, przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym jak i szkolnym. Lekcje mogą stanowić uzupełnienie materiału szkolnego dla nauczycieli przyrody, fizyki, chemii, geografii oraz historii.

WYSTAWY STAŁE:

Motokultura – jedna z niewielu tego typu ekspozycji w Polsce, prezentująca samochody, motocykle i prototypy produkowane w naszym kraju po II wojnie światowej. Na wystawie można zobaczyć ok. 50 eksponatów pogrupowanych w następujące kategorie:
- polskie prototypy,
- polskie Syrenki,
- Warszawy z Żerania,
- Fiaty na polskich drogach,
- motocykle,
- skutery i motorowery.

Wokół koła – wystawa interaktywna
Wystawa składa się z 30 modeli interaktywnych, obsługiwanych przez zwiedzających według załączonych instrukcji. Modele ilustrują różne zastosowanie koła: w technice, nauce, w przyrodzie, życiu codziennym. Pokazują właściwości koła jako krzywej, przykłady jego najstarszych zastosowań i wizerunków. Wystawa, adresowana głównie do dzieci i młodzieży, ma na celu edukację przez zabawę. Zwiedzający będą mogli próbować jeździć na rowerze o kwadratowych kołach, poznać zasadę działania żyroskopu, dowiedzieć się dlaczego wiatr zrywa dachy, poznać jak działa przekładnia, sprawdzić co jest łatwiejsze - pchanie czy toczenie, zbudować okrągłą basztę, porównać się z proporcjami idealnego człowieka.

Inżynieryjny portet miasta
W inżynieryjnym portrecie na plan pierwszy wysuwa się niedostrzegalny na co dzień „krwioobieg” miasta. To sieci dystrybuujące wodę, energię elektryczną i gaz, utwardzone ulice i przejeżdżające po nich autobusy i tramwaje; to kanały, którymi ścieki odpływają z zasięgu naszych oczu.

Na wystawie zaprezentowano rozwój wybranych obszarów inżynierii miejskiej Krakowa od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Oryginalne obiekty, modele, archiwalne fotografie, artykuły prasowe, jak również filmy portretujące współczesne miasto zachęcają do zastanowienia się nad związkiem pomiędzy rozwiązaniami inżynieryjnymi a jakością życia w mieście i codziennymi praktykami mieszkańców.

Podstawowe cele, jakimi kieruje się placówka to gromadzenie, opracowywanie, dokumentacja i upowszechnianie obiektów z zakresu historii techniki, technologii, przemysłu i inżynierii miejskiej. Zbiory muzealne skoncentrowane są głównie na polskim dziedzictwie technicznym.

 „Tramwaje na Wawrzyńca” - Poprzez prezentowane obiekty i plansze – wystawa ilustruje rozwój sieci tramwajowej oraz taboru w Krakowie od czasów uruchomienia  pierwszej linii tramwaju konnego w 1882 r. do czasów nam współczesnych.

W zabytkowej hali zajezdni tramwajowej datowanej na rok 913 oglądnąć można najcenniejsze historyczne wozy tramwajowe a wśród nich: zrekonstruowany wagon letni tramwaju konnego na oryginalnym podwoziu z 1882 r., wagon silnikowy normalnotorowy, jeden z dwudziestu wyprodukowanych na zamówienie w Sanoku dla Krakowskiej Spółki Tramwajowej w latach 1912 – 1914,  wagon  SN2  z 1939 roku (Sanok),  PN2 z 1938 r,. Prezentowane są również przedmioty  związane z  wyposażeniem historycznych wagonów.

Drukarstwo krakowskie XV – XX wiek – wystawa usytuowana w najstarszej hali tramwaju konnego, wybudowanej w 1882 roku. Ekspozycja nie ogranicza się tylko do ukazania bogatej historii drukarstwa Krakowa, podaje wiele ciekawych informacji na temat narodzin i funkcjonowania tzw. „czarnej sztuki” w Europie. Prezentacja zawiera pokazy multimedialne, reprodukcje ważnych europejskich i polskich dzieł, różnego rodzaju maszyny drukarskie. Tutaj można poznać historię tej dziedziny począwszy od druku blokowego, po nam współczesny – cyfrowy.

Oddzielna część wystawy przeznaczona jest na prowadzenie zajęć edukacyjnych na temat historii pisma i druku. W trakcie ferii czy innych okolicznościowych imprez, jak np. „Dni Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich”, organizujemy w tym punkcie warsztaty czerpania papieru i kaligrafii, gdzie można spróbować pisać gęsim piórem lub stalówką umieszczoną w obsadce.

Edukacja w muzeum – Muzeum prowadzi zakrojoną na szeroka skalę działalność edukacyjną dzieci i młodzieży. Lekcje przygotowane u nas są znakomitym uzupełnieniem i rozszerzeniem programu szkolnego z zakresu przyrody, techniki i fizyki. Poziom zajęć dostosowany jest do wieku uczniów. Dlatego na prezentowanych przez nas warsztatach bardzo dobrze bawią się i uczą dzieci ze szkoły podstawowej, jak również z liceum. Wybrane i najciekawsze tematy lekcji to: budowa poduszkowca, wykonanie wulkanu, poznanie zasad  powstawania dźwięku czy zabawa z tworzeniem baniek mydlanych.

Ogród Doświadczeń im. S. Lema – ekspozycja plenerowa, działająca w sezonie letnim od końca kwietnia do końca października. Jest to pierwszy sensoryczny park w Polsce, którego siedziba mieści się na terenie Parku Lotników Polskich w Nowej Hucie. Pomysł utworzenia takiego miejsca zaczerpnięto z Norymbergii, gdzie podobny park działa już od wielu lat. Ogród to 6 hektarów, na których mieści się około 60 stanowisk edukacyjnych prezentujących prawa optyki, akustyki i mechaniki. Jest to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, gdzie można poprzez dobrą zabawę poznać wiele zawiłych fizycznych praw. Strona: www.ogroddoswiadczen.pl

WYSTAWY CZASOWE:

Oprócz wystaw stałych MIM zaprasza na wystawy czasowe m.in.:

Wystawę makiet i modeli kolejowych – każdego roku w okolicach dnia Św. Mikołaja na terenie Muzeum prezentowana jest wystawa makiet kolejowych, organizowana przez Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Eksponaty wykonane są w skali 1:87, zwanej jako skala H0.

tel: (12) 421 12 42
tel: (12) 421 12 42 wew. 136 - rezerwacja
fax: (12) 421 12 42 wew.130

 

 

 Mapa