Teatr Groteska w Krakowie

Teatr Groteska w Krakowie jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. Teatr został założony w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów – reżyserów, inscenizatorów, pionierów nowoczesnego myślenia o sztuce lalkowej i teatrze plastycznym w powojennej Polsce. Od 1998 roku dyrektorem teatru jest Adolf Weltschek – z wykształcenia reżyser i filolog.

Swoje przedstawienia Teatr Groteska kieruje do widza wielopokoleniowego.

Teatr Groteska - Spektakle dla dzieci i młodzieży

Spektakle dla dzieci i młodzieży odznaczają się nie tylko ciekawą tematyką, ale także wykorzystaniem wielu form teatralnej ekspresji: lalki o zróżnicowanych technikach animacji, maski, kostiumy. Prężnie działa także Scena dla dorosłych, na której wystawiane są utwory m.in. Sofoklesa, Woltera, Michaiła Bułhakowa – scena będąca dowodem na to, że wielki repertuar w teatrze formy zyskuje na sile.

Teatr GroteskaZ teatrem współpracuje obecnie wielu znakomitych reżyserów, scenografów i kompozytorów z Polski i zagranicy. Groteska cieszy się dużym zainteresowaniem i frekwencją widzów. Teatr gra rocznie około 450 spektakli, które ogląda blisko 100 tysięcy widzów. Wyrazem uznania są także nagrody zdobywane na teatralnych festiwalach.
Dynamicznie działa także Scena Of Groteska, na której występują artyści kabaretu i estrady. Rok rocznie w lutym teatr jest organizatorem, cieszącego się wielką popularnością, spektaklu Reality Shopka Szoł z udziałem znanych polityków, a każdego czerwca organizuje adresowane do masowej publiczności, niezwykle spektakularne widowisko plenerowe Wielka Parada Smoków – ogląda je około 60 tysięcy widzów. Teatr prowadzi również szeroką działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i nauczycieli (m.in. liczne warsztaty i konkursy teatralne), chętnie włącza się w szereg prowadzonych w przestrzeni miejskiej akcji teatralnych. Groteska organizuje także projekty o charakterze międzynarodowym – festiwale i seminaria tematyczne, które mają ukazać teatr lalkowy w szerszym kontekście kulturowym. Dużym sukcesem cieszył się I Festiwal Cieni (maj 2009) ora organizowany wraz ze Stowarzyszeniem Sezony Teatralne festiwal: Dedykacje. Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy (listopad 2010), podczas którego zaprezentowały się światowej sławy teatry plastyczne. Obecnie trwają przygotowania do Materia Prima. Forma-Maska. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy (listopad 2012).

Teatr Groteska bierze udział w wielu projektach o charakterze międzynarodowym. Jako lider tych projektów Groteska współpracowała z teatrami, muzeami, agencjami wydarzeń kulturalnych i innymi instytucjami kultury w całej Europie. Były one wspierane przez różne programy grantowe takie jak EU Program Kultura (m.in. „Wielka Parada Smoków – Europejskie Mity i Legendy” w kooperacji z Czechami, Walią, Portugalią, Irlandią), Fundusz Wymiany Kulturalnej (m.in. „Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków” w kooperacji z Norwegią) i wiele innych.

Rezerwacja biletów: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00
tel. 12 633 37 62, tel/fax 12 632 92 00
centrala: 12 633 48 22, 631 81 80 wew. 227, 238, 252
kasa@groteska.pl; rezerwacja@groteska.pl

Mailowe rezerwacje na najbliższą niedzielę przyjmowane są do piątku do godziny 16.00.

Kasa biletowa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00 oraz 16.00-19.00 ,
w soboty na godzinę przed pierwszym spektaklem do 19.00 ,
w niedziele na godzinę przed każdym spektaklem
tel. 12 623 79 59; 12 633 48 22 wew. 252
kasa@groteska.pl

 

 Mapa