Krakowska Huta Szkła (dawne Centrum Szkła i Ceramiki)

 

Krakowska Huta Szkła (dawne Centrum Szkła i Ceramiki)

W czerwcu 2014 roku zostało otwarte Centrum Szkła i Ceramiki – jedyna w Krakowie placówka edukacyjno-kulturalna kompleksowo zajmująca się szkłem i ceramiką. Placówka ta wchodzi w skład Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych i mieści się w poprzemysłowej części Krakowa, na Zabłociu, przy ul. Lipowej 3, naprzeciwko Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Centrum Szkła i Ceramiki – jedyna w Krakowie placówka edukacyjno-kulturalna kompleksowo zajmująca się szkłem i ceramiką. Placówka ta wchodzi w skład Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych i mieści się w poprzemysłowej części Krakowa, na Zabłociu, przy ul. Lipowej 3, naprzeciwko Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

W skład Centrum Szkła i Ceramiki wchodzą:

- Galeria Lipowa 3 organizująca cykliczne wystawy prac polskich artystów współczesnych, równocześnie oferująca oryginalne, ręcznie wykonane wyroby ze szkła i ceramiki (patery, misy, kieliszki, figurki, kasetki, biżuterię) polskich artystów oraz własny rękodzieła.

- Pokazy ręcznego formowania szkła „na żywo" - pozwalające z bliska poznać fascynujący proces powstawania szkła, a także umożliwiają wypróbowanie swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza.

- "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998" – stała ekspozycja dotycząca historii i technologii szklarstwa, obejmująca zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 przy Lipowej 3

- Centrum kształcenia studentów, m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej (makrokierunek „Ceramika", specjalność „Materiały dla konserwacji i rewitalizacji") oraz Akademii Sztuk Pięknych (wydziały: Rzeźby, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki), obejmujące prowadzenie zajęć dydaktycznych, laboratoryjnych i ćwierć przemysłowych z zakresu produkcji szkła, ceramiki i materiałów budowlanych

- Centrum produkcji krótkich serii: materiałów budowlanych na bazie cementu romańskiego: zapraw tynkarskich, murarskich, farb oraz szkła artystycznego, płytek ceramicznych, kafli, dachówek szkliwionych oraz zapraw do uzupełniania fug w murach ceglanych i naprawy wyrobów z piaskowców - do wykorzystania w konserwacji zabytkowej architektury

Centrum Szkła i Ceramiki – jedyna w Krakowie placówka edukacyjno-kulturalna kompleksowo zajmująca się szkłem i ceramiką. Placówka ta wchodzi w skład Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych i mieści się w poprzemysłowej części Krakowa, na Zabłociu, przy ul. Lipowej 3, naprzeciwko Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Kontakt:

Centrum Szkła i Ceramiki
Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

ul. Lipowa 3, 30-702 Kraków
tel. 12 423 67 90

Muzeum oraz galeria czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00, natomiast pokazy ręcznego formowania szkła od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 14.00.

 

 www.lipowa3.pl oraz śledzenia naszego profilu na facebooku www.facebook.com/lipowa3.