Zakretki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie…

„Zakretki.info - Pomagamy nie tylko przyrodzie…” jest ogólnopolską, spontaniczną akcją prowadzoną pod patronatem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Akcja polega na zbieraniu wszystkich plastikowych zakrętek z produktów spożywczych, a także tych z produktów chemicznych i przemysłowych posiadających oznaczenie PP, PE lub „trójkącik ze strzałek”. Zebrane zakrętki trafiają do firm recyklingowych, które za skup surowca, wpłacają określony ekwiwalent pieniężny na subkonto niepełnosprawnego dziecka w Organizacjach Pożytku Publicznego.

Pieniądze uzyskane podczas akcji w całości przeznaczane są na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci. Program, poza samym zbieraniem zakrętek, jest wzbogacany o wiele działań, inicjatyw społecznych oraz plenerowe wydarzenia, mające na celu poszerzanie wiedzy z zakresu ekologii, promocji zdrowia.

 Zakretki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie…

Jak wygląda akcja zbierania zakrętek?

Każdy kto chciałby przyłączyć się do akcji może to zrobić w każdej chwili, poprzez zbiórkę zakrętek. Liczy się każdy kilgoram, a nawet każda nakrętka. Organizatorzy poszukują również sponsorów, patronatów, partnerów - którzy aktywnie pomogą w prowadzeniu tak ważnej inicjatywy.

Każdy zebrany kilogram to kolejna złotówka na subkoncie fundacji, przeznaczona na zakup wózka inwalidzkiego.

Akcja polega na zbieraniu plastikowych zakrętek z butelek po wodzie mineralnej, napojach, sokach, etc. Zbieramy tylko i wyłacznie plastikowe zakrętki typu PET.

1. Zbieramy nakrętki.
2. Dostarczamy je na adres Koordynatora akcji. Informacje gdzie można oddać nakrętki znajdują się w dziale Koordynatorzy na stronie www.zakretki.info.
3. Koordynatorzy zajmują się ich logistyką.
4. Zakrętki zostają przetransportowane do firmy recyklingowej.
5. Firma recyklingowa za zebrane zakrętki (liczy się każdy kilogram) wpłaca środki finansowe na konto fundacji.
6. Na koniec akcji fundacja wypłaca pieniądze i zakupuje wózek inwalidzki.
7. Wózek inwalidzki zostaje przekazany niepełnosprawnemu dziecku.

Oficjalna strona akcji „Zakrętki.info - Pomagamy nie tylko przyrodzie” znajduje się pod adresem ->> www.zakretki.info, gdzie można znaleźć lub uzyskać wszelkie informacje dotyczące udziału w akcji zbierania zakrętek.

W ramach akcji co roku organizowane są Dni Otwarte programu „Zakrętki.info”, podczas których przedstawiciele programu przybliżają zagadnienia związane z jego funkcjonowaniem, a zainteresowane osoby mogą zdobyć informacje, gdzie znajdują się punkty zbiórek oraz jak zostać koordynatorem albo wolontariuszem lub jak zgłosić niepełnosprawne dziecko. Każdy kto zdecyduje się na przyjście na Dni Otwarte będzie mógł poznać bliżej osoby, które związane są z akcją, a także przyjrzeć się ich pracy.

Zapraszamy do udziału w Programie Charytatywno – Ekologicznym „Zakretki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie… ”!

Uczelniana Rada Samorządu Studentów
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Al. Mickiewicza 21, pok. 39; 31-120 Kraków