Czym jest Akademia Zdrowego Przedszkolaka

 Czym jest Akademia Zdrowego PrzedszkolakaAkademia Zdrowego Przedszkolaka to ogólnopolska akcja o charakterze edukacyjnym, która odbywa się na terenie prywatnych i publicznych placówek przedszkolnych.

Akademia powstała jesienią 2010 roku. Bierze w niej udział ponad 4 tysiące przedszkoli, a ich liczba zwiększa się z każdą akcją. Część placówek uczestniczy w akcji od początku. Zespół ekspertów Akademii opracowuje materiały edukacyjne, wg których nauczyciele w przedszkolach realizują założenia akcji. Są to: konspekty dla nauczycieli, kolorowanki, ilustracje, bajki, wiersze, zabawy. Eksperci Akademii dzielą się podczas szkoleń, warsztatów i spotkań swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zasad prawidłowego żywienia, aktywnego wypoczynku oraz umiejętności budowania trwałych, pozytywnych relacji w rodzinie.

Celem nadrzędnym działalności Akademii jest propagowanie zdrowego trybu życia wśród polskich rodzin zwłaszcza w związku z narastającym problemem otyłości u dzieci, o którym mówi się coraz głośniej. 

W związku z ostatnimi zmianami w zakresie zasad zbiorowego żywienia w systemie oświaty Akademia przygotowała ofertę skierowaną do pracowników przedszkoli i szkół oraz osób zajmujących się żywieniem dzieci, a także najemców sklepików szkolnych.

Dnia 1 września br. weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które obliguje jednostki żywienia zbiorowego w systemie oświaty oraz sklepiki szkolne do zmodyfikowania jadłospisów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wynikającym z Rozporządzenia eksperci Akademii Zdrowego Przedszkolaka opracowali zestaw szkoleń, które pozwolą na sprawne wdrożenie wymaganych zmian.

Partnerami popierającymi działania Akademii są m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Matki i Dziecka, SGGW, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Agencja Rynku Rolnego, Straż Pożarna, WOPR, Miasto Stołeczne Warszawa i wiele innych.

http://zdrowyprzedszkolak.pl/akademia-zdrowego-przedszkolaka/o-akademii.html