„Bądź kumplem, nie dokuczaj”

Cartoon Network zainaugurował drugą edycję kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Ambasadorem tegorocznej akcji został piłkarz reprezentacji Polski Grzegorz Krychowiak. Kampania ma uświadomić dzieciom, czym jest dokuczanie i jakie są jego konsekwencje zarówno po stronie ofiar, jak i dokuczających.

Niemal co drugi uczeń szkoły podstawowej doświadcza różnych form dokuczania ze strony rówieśników, a skala zjawiska w klasach I-VI jest większa niż w gimnazjach. Ponad połowa dzieci (54 proc.) w szkołach podstawowych doświadcza minimum raz w miesiącu niemiłego zachowania swoich kolegów w postaci: obgadywania, izolowania, nastawiania klasy przeciwko uczniowi. Aż 42 proc. dzieci w najmłodszych klasach szkół podstawowych jest ośmieszanych, wyśmiewanych i poniżanych. Na wyższych poziomach edukacji problem ten dotyczy znacznie mniejszej grupy (gimnazja 30 proc., szkoły ponad gimnazjalne 21 proc.) – wynika z badań Instytutu Badań Edukacyjnych opracowanych na potrzeby kampanii. W gimnazjach 30% uczniów spotykają się natomiast z problemem agresji elektronicznej.

Nauczyciele nie czują się w pełni przygotowani do radzenia sobie z problemami przemocy w szkole - tylko co piąty uznał, że jego wiedza związana z tematem dokuczania i agresji są całkowicie wystarczające, dwie trzecie określiła je jako raczej wystarczające, a co dziesiąty jako niewystarczające. Jedynie co dwudziesty nauczyciel szkolił się w zakresie postępowania ze świadkami dokuczania i przemocy.

Pełne wyniki badań znajdują się na stronie kampanii społecznej Cartoon Network "Bądź kumplem, nie dokuczaj". Ambasadorem akcji został piłkarz Grzegorz Krychowiak, który przekonuje dzieciaki, że warto być dobrym kumplem.

– Zdecydowałem się na udział w kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, bo chcę pomóc w walce z dokuczaniem. Wiem, że dla wielu dzieci to poważny problem, a nie wszystkie wiedzą, jak sobie z nim poradzić. Dzięki tej akcji wszystkie dzieciaki przekonają się, że przyjaźń i szacunek do innych to najlepsza droga do bycia dobrym kumplem. „Bądź kumplem” znaczy nie dokuczaj, ale też nie pozwól dokuczać innym. Graj fair – mówi Grzegorz Krychowiak.

 

Honorowy patronat nad kampanią Cartoon Network, „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, objął w tym roku Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Kampanię merytorycznie wspierają Fundacja Dzieci Niczyje oraz Instytut Badań Edukacyjnych. Do współpracy przy kampanii Cartoon Network ponownie zaprosił również dziennikarkę i psycholog Małgorzatę Ohme.

– To niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa – pokazuje, że szacunek należy się każdemu, bez względu na wiek, kolor skóry czy status materialny. Wierzę, że przyczyni się do wypracowania konstruktywnych sposobów radzenia sobie z problemem – mówi Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

W ramach kampanii uruchomiona została strona internetowa http://badzkumplem.cartoonnetwork.pl/, na której znajdują się eksperckie materiały na temat radzenia sobie z dokuczaniem stworzone przez Cartoon Netwrok wspólnie z partnerami: wskazówki dla nauczycieli, w tym scenariusze lekcji dla klas szkół podstawowych I-III i IV-VI, porady dla rodziców oraz dla dzieci.

Dodatkowo, dzieci doświadczające dokuczania Fundacja Dzieci Niczyje zachęca do kontaktu z konsultantami bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, a dorosłych z ich otoczenia – do dzwonienia pod numer 800 100 100, czyli do Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci. W trakcie trwania kampanii każdy będzie mógł tam anonimowo uzyskać fachową pomoc – telefonicznie lub online.

Telefon 116 111 jest czynny codziennie od godz. 12 do godz. 22, pomoc online dostępna jest całą dobę na www.116111.pl/napisz

Stacja zachęca do bezwzględnego reagowania na nie, a przede wszystkim do promowania przyjaznych postaw wśród dzieci oraz w ich otoczeniu. Na stronie badzkumplem.cartoonnetwork.pl wychowawcy i pedagodzy znajdą schemat rozwiązywania problemów wychowawczych wśród uczniów oraz scenariusze lekcji na temat dokuczania i przemocy, zarówno dla klas I-III, jak i IV-VI. Materiały zostały opracowane wraz z ekspertami Instytutu Badań Edukacyjnych i Fundacji Dzieci Niczyje.

Źródło informacji: Cartoon Network

KODEKS KUMPLA

Bądź swoim własnym najlepszym przyjacielem - traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Bądź miły dla innych, nie osądzaj ich - każdy potrzebuje dobrego kumpla.

Bądź uczciwy i godny zaufania.

Bądź lojalny i wstawiaj się za innymi, jeśli tego potrzebują.

Miej odwagę powiedzieć "przepraszam", jeśli popełnisz błąd.

Bądź wsparciem, gdy ktoś ma zły dzień.

Baw się dobrze ze swoimi kumplami i pozwól innym bawić się dobrze z Tobą!