Wzorowy Sklepik Szkolny poszukiwany – konkurs dla szkół

 

sklepik szkolnyBaza Dobrych Praktyk Fundacji BOŚ

W ubiegłym roku Fundacja BOŚ przyznawała granty wszystkim sklepikom szkolnym, które chciały się przebudować, by oferować dzieciom zdrowe jedzenie: kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, owoce, koktajle, sałatki i inne produkty, które miały zastąpić batoniki, czipsy, lizaki i kolorowe napoje gazowane. Dziś Fundacja uruchamia Bazę Dobrych Praktyk i szuka wzorowych sklepików, które poradziły sobie z nowymi przepisami i są dumne ze swojej działalności. Konkurs trwa od 19 kwietnia do 10 czerwca. Patronat nad wydarzeniem objęły resorty zdrowia i edukacji.

Z badań Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że co piąty uczeń ma nadwagę, a polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Niestety, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że otyłość jest główną przyczyną wielu chorób przewlekłych takich jak: cukrzyca typu II, nowotwory złośliwe, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia (zawał serca, udar mózgu).

Sklepik szkolny = tylko zdrowe produkty

Dlaczego w sklepikach szkolnych powinny znajdować się tylko zdrowe produkty? - Ponieważ nie możemy oczekiwać, że młody człowiek podejmie świadomą decyzję o wyborze odpowiedniej dla niego żywności, gdy my sami (dorośli) mamy z tym problem. Dzieci nie mają wystarczającej wiedzy, by samodzielnie i każdorazowo sprostać temu zadaniu. Asortyment sklepików powinien być skomponowany w taki sposób, by dziecko wybierało tylko spośród odpowiednich produktów – podkreśla Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ. Warto również pamiętać o tym co nasze dzieci wynoszą z domu. Okazuje się, że nieprawidłowe przyzwyczajenia są obecne na gruncie rodzinnym, towarzyskim i w dalszym życiu młodzieży, a jak podaje IŻŻ - ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce już dziś ma nadmierną masę ciała.

Czas coś zmienićsklepik szkolny

Fundacja BOŚ już od ponad sześciu lat bierze aktywny udział w ogólnopolskiej dyskusji na temat zdrowego żywienia dzieci. Prowadzi cykliczne projekty, skierowane zarówno do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, a także najmłodszych. Od 1 września 2015 roku, po nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia w sklepikach szkolnych nie można już sprzedawać tak zwanego junk food, czyli śmieciowego jedzenia. W odpowiedzi na rosnącą potrzebę prozdrowotnej edukacji, Fundacja BOŚ uruchomiła konkurs „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja”. Tegoroczna edycja, ma na celu nagrodzenie wybranych sklepików, ale również dzielenie się wiedzą i doświadczeniem ze wszystkimi podmiotami, które wciąż mają trudności z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. – W ostatnich latach dzięki naszym grantom, udzielanym w ramach projektu „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja”, przebudowano blisko 120 sklepików w całej Polsce. Dziś działają one jako zdrowe bufety śniadaniowe i nie narzekają na brak ruchu, ale to wciąż za mało, by mówić o pełnym sukcesie – mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ.

– Chcielibyśmy wyłonić i nagrodzić najlepiej prosperujące sklepiki, a tym samym zachęcić inne placówki to brania przykładu z miejsc, które świetnie poradziły sobie ze zmianami – dodaje. W tym roku patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak wziąć udział w konkursie?

Konkurs jest realizowany w formie międzyszkolnej rywalizacji. Udział może wziąć każda placówka, która chciałaby pochwalić się wzorowym sklepikiem. Wystarczy zgłosić sklepik na stronie www.sklepiki.fundacjabos.pl. W informacji należy krótko opisać jak wyglądało wprowadzenie zmian po 1 września 2015 r., przesłać zdjęcia swojego sklepiku wraz z informacją: jak funkcjonuje i wygląda wasz sklepik? Jakie produkty sprzedaje? Kto go prowadzi i zaopatruje? Czy jest w nim miejsce na zjedzenie drugiego śniadania? Czy sklepik prowadzony jest w formie bufetu czy jest to „okno w ścianie”? Jakim sprzętem dysponuje, a czego brakuje? Jak wiele osób z niego korzysta? Na najlepiej zorganizowane sklepiki, czekają atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu AGD przydatnego do oferowania zdrowych produktów i przekąsek: blendery, sokowirówki, grille elektryczne, naleśnikarki etc.