Poznajemy dzikie zwierzęta – hipopotam

Poznajemy dzikie zwierzęta – lewHipopotamy zamieszkują okolice słodkowodnych jezior i dużych rzek na terenie Afryki. Najliczniejsze grupy tych zwierząt można spotkać wzdłuż rzeki Nil. Stąd też bierze się pełna nazwa tego zwierzęcia – hipopotam nilowy.

W ciągu dnia hipopotamy pozostają prawie cały czas zanurzone w wodzie. Dzięki temu mogą chłodzić się w czasie największych upałów. Ogromne ciała tych zwierząt są bardzo dobrze przystosowane do przebywania w wodzie. Ich oczy, uszy i nozdrza znajdują się na samej górze głowy. Dzięki temu wystają ponad powierzchnię wody i hipopotam może bez problemów widzieć, słyszeć i oddychać, nie wynurzając reszty ciała. Mimo wielkich rozmiarów ciała, hipopotamy z łatwością poruszają się pod wodą. Pływają odbijając się kończynami od dna. Potrafią wstrzymać oddech nawet przez 6 minut zanim się wynurzą.

Wegetarianie

Na ląd hipopotamy wychodzą wieczorem i nocą, kiedy robi się nieco chłodniej. Jest to dla nich najlepszy czas na posiłek. Udają się wtedy na trawiaste pastwiska, ponieważ trawa jest ich ulubionym pożywieniem. Aby zaspokoić swój głód hipopotamy pasą się przez kilka godzin. W tym czasie muszą zjeść taką ilość trawy, która odpowiadającą wadze dorosłego człowieka. Oprócz trawy, hipopotamy jedzą także wiele roślin wodnych.

Nie drażnij hipopotama!

Hipopotamy żyją w stadach, które liczą zazwyczaj około 10 osobników. Przywódcą i obrońcą stada jest dorosły samiec. Reszta stada to samice i młode hipopotamki. Stado zajmuje zazwyczaj odcinek rzeki o długości około 250 metrów. Ta część rzeki to tak zwane terytorium stada, które jest zaciekle bronione przez samca przywódcę przed innymi samcami, które próbują przejąć jego terytorium. Poza poszukiwaniem pożywienia, większość życia hipopotamów toczy się w wodzie. Także narodziny młodych mają miejsce pod wodą. Zaraz po porodzie, mały hipopotamek musi wypłynąć na powierzchnię, aby złapać swój pierwszy oddech. Aby napić się mleka matki, młode hipopotamki nurkują z powrotem pod wodę. Potrafią dobrze pływać, ale początkowo matka pomaga im nosząc je na swoim grzbiecie. Mimo tego, że hipopotamy wyglądają na duże i ociężałe, na lądzie potrafią biec szybciej niż człowiek. Potrafią też być niebezpieczne, zwłaszcza samice z młodymi lub dorosłe samce strzegące swych terytoriów. Lepiej nie wchodzić im w drogę. Ich bronią są bowiem długie, silne, wystające z pyska kły.

Dodatkowo bywają one bardzo agresywne, zwłaszcza w stosunku do krokodyli, które zbliżają się do młodych hipopotamków. Dorosłe hipopotamy nie mają naturalnych wrogów. Rzadko zdarza się aby jakiś drapieżnik odważył się zaatakować dorosłego hipopotama.

Redackcja ZooDlaDzieci.pl
www.zoodladzieci.pl