Poznajemy dzikie zwierzęta – panda wielka

Podczas kolejnej wizyty wśród mieszkańców ZOO, zajrzymy do pandy wielkiej. To rzadkie zwierzę budzi wiele symaptii i bywa częstym bohaterem bajek, dlatego warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Pandy wielkie to duże zwierzęta, które można z łatwością rozpoznać. Mają czarne tylne i przednie łapy, czarne ramiona i kark, a także czarne uszy i czarne plamki wokół oczu. Pozostałe części ciała są białe.
Panda wielka jest bardzo rzadkim zwierzęciem. Na wolności pandy żyją tylko w Azji, na terenie Chin, ale niełatwo je tam spotkać. Mieszkają bowiem w bambusowych lasach położonych wysoko w górach.

Poznajemy dzikie zwierzęta – panda wielkaBambus na śniadanie, na obiad i kolację

Bambusy to ulubione rośliny pand wielkich. Najchętniej jadłyby tylko ten pokarm. I tak też robią, ponieważ w górach, w których mieszkają, bambusy rosną przez cały rok. Jesienią i zimą pandy jedzą młode listki i łodyżki, wiosną starsze łodygi, a latem same liście bambusa. Aby zaspokoić swój głód, panda musi zjeść bardzo dużo bambusowych pędów. Dlatego praktycznie cały dzień spędza na poszukiwaniu i zjadaniu różnych jego części. Bambus jest twardą rośliną i nie tak łatwo go zjeść. Dlatego, podczas jedzenia, pandy siadają wygodnie i przednimi łapami chwytają bambusowe pędy. Pomagają sobie przy tym swoim dodatkowym szóstym palcem, który przypomina ludzkiego kciuka. Dzięki niemu pandy z łatwością łapią pędy i odrywają od nich liście. Mają też bardzo mocne zęby, którymi rozgryzają twarde rośliny. Mimo tego, że bambus stanowi prawie całość diety pandy wielkiej zdarza się, że zjada ona też i inny pokarm. Między innymi ryby, jaja ptaków, a nawet małe gryzonie. Pandy żyjące w ogrodach zoologicznych jedzą także warzywa i owoce.

Czarno-biali samotnicy

Pandy zazwyczaj żyją samotnie. Unikają towarzystwa innych osobników. Przebywające ze sobą dwie pandy to zazwyczaj matka ze swoim młodym.
Młode pandy rodzą się bardzo malutkie i bezradne. Są wielkości ludzkiej dłoni. Dlatego też bardzo długo pozostają pod opieką matki. Staną się zupełnie samodzielne dopiero, gdy skończą półtora roku życia. Pandy wielkie nie budują sobie trwałych kryjówek. W razie potrzeby chronią się w pniach drzew lub jaskiniach. Poruszają się chodząc na czterech łapach. Potrafią stanąć na tylnych, aby sięgnąć do jedzenia lub się rozejrzeć, ale nie potrafią chodzić w tej pozycji. Bardzo dobrze wspinają się po drzewach i potrafią nieźle pływać.
Ginący gatunek

Panda wielka to zwierzę zagrożone wyginięciem. Oznacza to, że na świecie jest ich bardzo mało. W przeszłości ludzie polowali na pandy, aby zdobyć ich futro. Wycinano także lasy, w których mieszkały. W efekcie tych działań pandy mają obecnie bardzo mało przestrzeni, na której mogą żyć i rozmnażać się w spokoju. Wszystkie żyjące na wolności pandy wielkie mieszkają w specjalnych rezerwatach przyrody i są pod ścisłą ochroną. Tych dziko żyjących pand jest tylko około tysiąca. Pozostałe mieszkają w ogrodach zoologicznych na całym świecie, ale ich jest jeszcze mniej. Zaledwie około stu osobników.

Redakcja ZooDlaDzieci.pl

www.zoodladzieci.pl