Poznajemy dzikie zwierzęta – słoń afrykański

Słoń afrykański jest największym zwierzęciem żyjącym na lądzie. Samica może mierzyć do 2,5 metra, a samiec nawet ponad 4 metry wysokości. Są one zatem dwa razy wyższe od człowieka. Słoń może ważyć nawet do sześciu ton, czyli tyle co autobus! Żyjące na wolności słonie można spotkać w Afryce.

Słonie mieszkają na rozległych równinach porośniętych trawą, które nazywa się sawannami. Można je spotkać także w lasach. Te olbrzymy jedzą wyłącznie rośliny: trawę, owoce, liście i gałązki, a także korę drzew. Każdego dnia słoń musi wypić tyle wody, ile zmieściłoby się w 3 wannach oraz zjeść prawie tyle samo pożywienia. Dlatego też słonie przez większość czasu wędrują w poszukiwaniu jedzenia. Podczas tych wędrówek nie oddalają się jednak zbyt daleko od źródła wody. Woda jest im niezbędna do picia, a do tego słonie uwielbiają się w niej kąpać i robią to kiedy tylko mają ku temu okazję.

Poznajemy dzikie zwierzęta – słoń afrykański Bez trąby ani rusz

Pływając pod wodą, używają swej trąby jako rurki do oddychania. Trąba słonia jest bardzo zwinna i silna. Słoń używa jej do oddychania, a oprócz tego do zbierania pokarmu, picia wody i do kontaktu z innymi słoniami. Na jej końcu znajdują się dwie wypustki przypominające palce, które pomagają delikatnie chwytać różne przedmioty. Ciekawe jest to, że słonie mają tylko cztery zęby. Ale za to każdy z tych zębów jest wielkości bochenka chleba. Znajdują się one wewnątrz buzi słonia i służą do rozcierania jedzenia.

Kość słoniowa

Słoń posiada także widoczne na zewnątrz dwa długie, białe i ostro zakończone zęby. To tak zwane ciosy. Rosną mu one przez całe życie i służą do obrony i walki z innymi słoniami. Słonie są zwierzętami stadnymi. Oznacza to, że bardzo lubią towarzystwo innych słoni. Żyją w dużych grupach, którym przewodzi najstarsza i najbardziej doświadczona samica. To ona prowadzi resztę grupy do wodopoju i w miejsca, w których można znaleźć pożywienie. Całe stado składa się z dorosłych samic i ich dzieci.
Stukilowe maleństwo

Mama słonica nosi dziecko w swym brzuchu przez prawie dwa lata, zanim przyjdzie ono na świat. Kiedy się już urodzi, ten wielki maluch waży już ponad 100 kg, czyli znacznie więcej niż dorosły człowiek. Młode słonie, kiedy już zaczynają dorastać, pozostają w stadzie tylko jeśli są samicami. Natomiast młode samce odchodzą ze stada i albo w grupach, albo samotnie przemierzają afrykańskie bezdroża.

Warto dodać, że słonie afrykańskie mają także krewnych na innym kontynencie – w Azji. Żyją tam słonie indyjskie. Różnią się one nieco wyglądem. Są mniejsze od swych afrykańskich kuzynów. Mają mniejsze uszy i ich skóra pokryta jest rzadkimi, twardymi włosami.

Redakcja ZooDlaDzieci.pl

www.zoodladzieci.pl