Poznajemy dzikie zwierzęta – tygrys

Wszystkie żyjące na wolności tygrysy mieszkają w Azji. Różnią się one wielkością w zależności od tego, w którym rejonie tego kontynentu występują. Największe tygrysy mieszkają na północy. Są to tygrysy syberyjskie. Ich nazwa wzięła się stąd, że w przeszłości można było je spotkać na obszarze całej Syberii – czyli olbrzymiej krainy geograficznej zajmującej dużą część północnej Azji. Obecnie, tygrysy te występują w pobliżu rzeki Amur. Stąd też bierze się ich druga nazwa – tygrysy amurskie. Najmniejsze z tygrysów to tygrysy sumatrzańskie. Zamieszkują one niedużą wyspę – Sumatrę, na południu Azji, od nazwy której wzięła się ich nazwa.

Wprawny myśliwy

Tygrysy to potężne koty, które najlepiej czują się w gęstych lasach, w pobliżu rzek i rozlewisk. W odróżnieniu od innych kotów - bardzo lubią pływać i robią to chętnie. Potrafią więc bez problemu przepływać nawet bardzo szerokie rzeki. W lasach tygrysy mogą z łatwością pozostać niezauważone. Pozwala na to ich futro. Jest ono koloru pomarańczowego z czarnymi, podłużnymi pręgami. Te kolory i wzory na futrze zwane są umaszczeniem. Dzięki temu tygrys łatwo ukrywa się pośród cieni rzucanych przez krzewy i drzewa. Takie umaszczenie jest bardzo pomocne podczas polowania. Tygrys poluje zazwyczaj na duże ssaki takie jak dziki, sarny, jelenie czy łosie. Kiedy wypatrzy swoją ofiarę, próbuje podejść do niej jak najbliżej. Nie może jej spłoszyć, dlatego skrada się powoli i ostrożnie. Tygrys potrafi schować pazury w swych łapach, dzięki czemu może bezszelestnie stawiać je na leśnym podłożu. Gdy podejdzie wystarczająco blisko, przystępuje do ataku. Wyciąga wtedy pazury i stara się pochwycić swoją zdobycz.

Samotnik z wyboru

Tygrysy polują samotnie. Same też spędzają większość czasu. W grupach można spotkać jedynie matkę z młodymi, które uczą się od niej jak zdobywać pokarm. Tygrysica rodzi zazwyczaj 2 lub 3 kocięta. Po porodzie są one ślepe i bezradne, dlatego początkowo pozostają w ukryciu. Jednak już po dwóch miesiącach są na tyle duże, że zaczynają podążać za matką. Pozostaną pod jej opieką przez pierwsze dwa lata, a czasem nawet dłużej, do czasu kiedy staną się całkowicie samodzielne. Samce nie opiekują się młodymi.

Przeszkody do pokonania

Tygrysy to bardzo zwinne zwierzęta. Potrafią bardzo wysoko wskakiwać na drzewa. Z łatwością się po nich wspinają dzięki swym mocnym i długim pazurom. Bez trudu skaczą na duże odległości. Jednym susem potrafią przeskoczyć przeszkodę długości dużego samochodu, a nawet większą. Tygrysy, podobnie jak lwy, potrafią głośno ryczeć. Ich głos może być słyszany z bardzo dużej odległości. W ten sposób dają znać innym osobnikom o swojej obecności. Pozostałe tygrysy wiedzą, że im głośniejszy jest dźwięk, tym większy i silniejszy jest ryczący tygrys. 

Redakcja ZooDlaDzieci.pl
www.zoodladzieci.pl