Porozmawiajmy o olimpiadzie

olimpiadaKażda Olimpiada to wielkie wydarzenie sportowe i medialne. Igrzyska stają się głównym tematem dla prasy, telewizji czy internetu. Wybrani sportowcy zdobywają medale – inni ponoszą porażki.

Z dzieckiem o olimpiadzie

Może warto, odwołując się do olimpijskich idei, porozmawiać ze swoją pociechą na, nie zawsze łatwe, tematy związane z uprawianiem sportu.

1. Czy rodzinne oglądanie olimpiady – może być lekcją? Czy możemy na nim skorzystać? 
Na pewno patrząc na sukcesy zwycięzców – możemy pokazać naszym dzieciom, że wytrwałość się opłaca, że dawanie z siebie maksimum na treningu – w końcu przyniesie efekt, że praca zespołowa może zbudować zwycięską drużynę.
 Sukcesy innych mogą pokazać dziecku, że wytrwała praca przynosi efekty.

2. Nie unikniemy kontrowersji i trudnych pytań. 
Sport jak to sport – często niesie ze sobą kontrowersje. I tak jest na każdej imprezie sportowej.
 Oglądając zawody sportowe trzeba pamiętać, że sędziowie to nie roboty i mogą się mylić. Trzeba być przygotowanym na to, że nie wszyscy zawodnicy grają wg zasad fair play. 
Trzeba być też przygotowanym na to, że niektórzy zawodnicy oszukują. 
A skoro musimy byś na to przygotowani – to ważne abyśmy mieli przygotowane odpowiedzi – na „trudne” pytanie jakie może nam postawić dziecko (np: dlaczego ten zawodnik mimo, że oszukiwał – wygrał medal?)

3. Przygotuj się z historii. 
Często się tak zdarza, że legendy sportu osiągają swoje sukcesy przez kilka lat z rzędu. Tak było z Michaelem Jordanem - 6 krotnym mistrzem NBA, Usainem Boltem, Robertem Korzeniowskim... 
Na szczęście często komentatorzy sportowi są doskonale przygotowani z historii każdej dyscypliny i mogą oni wspomóc naszą (rodziców) wiedzę w materii nieco mniej znanych dyscyplin.

4. Rozmowa o pracy grupowej.
 Oglądanie dyscyplin drużynowych może stworzyć doskonałą okazję do rozmów o współpracy w drużynie. Można wyjść od współpracy w drużynie sportowej, poprzez współpracę (rodziców) z kolegami w pracy, aż do współpracy (dzieci) w szkole.
 Ważnym elementem gier zespołowych jest to że cała drużyna wygrywa lub cała drużyna przegrywa (jeden hokeista nie jest w stanie sam wygrać z całą drużyną przeciwną) .
I tylko drużyna zgrana, lubiąca się i dobrze ze sobą współpracująca może wygrać mecz – podobnie jak w życiu.

5. Słodycz zwycięstwa – Gorycz porażki.
 Zwycięstwa i przegrane zawodników którym kibicujemy – mogą być okazją do przekazania cennych uwag na temat życia. Myślę, że zarówno w sporcie jak i w życiu są chwile lepsze (zwycięstwa) i trudniejsze (przegrane) – ważne aby nasze dzieci wiedziały, że życie składa się z chwil pięknych i smutnych. 
Ważne, aby nauczyć dzieci, by w chwilach wspaniałych nie popadały w zbytnią euforię, a w chwilach ciężkich – nie załamywały się.

6. Olimpiada to doskonała okazja do poznania świata. 
Każda Olimpiada zbiera ludzi z całego świata – to doskonały moment, aby zapoznać dzieci z różnymi krajami, różnymi kulturami. Aby wyjaśniać im gdzie dany kraj leży, jaką ma flagę i jaką kulturę. To wspaniała okazja do poznania naszej planety i żyjących na niej ludzi.

polonia krakówChechelski Rafał - Polonia Kraków

www.poloniakrakow.pl