Co można zmajstrować w muzeum? Zabawy kreatywne nie tylko dla dzieci…

Coraz większą popularnością nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych cieszą się warsztaty rozwijające kreatywność. Origami, decoupage,modelowanie balonów i komponowanie mydlanych zapachów – wybór jest duży. Wytworzyć coś jedynego w swoim rodzaju można dziś również w muzeum… i to wirtualnym!

 Co można zmajstrować w muzeum? Zabawy kreatywne nie tylko dla dzieci…


Obserwowanie, kreowanie, wytwarzanie Portal Wirtualne Muzea Małopolski (www.muzea.malopolska.pl) proponuje nie tylko wirtualne spotkanie z kulturą materialną regionu w trójwymiarze. Oprócz 700 obiektów z 35 muzeów dostępnych w 3D jest jeszcze coś, co może rozbudzić nową pasję – multimedialne materiały inspirujące do kreatywnego podejścia do dziedzictwa. Korzystając z nich, można samodzielnie wykonać np. Kulodrom – konstrukcję tworzącą tor dla kuli. Z pozoru zwykła zabawka, a w rzeczywistości sposób na rozwijanie wyobraźni, kreowanie czegoś niepowtarzalnego i zadanie konstrukcyjne w jednym.

Jak go zbudować? Wirtualne Muzea Małopolski udostępniły szczegółową instrukcję wraz z poziomem trudności wykonania i czasem, jaki trzeba poświęcić na jego budowę. Na potrzeby portalu powstało szereg instruktaży zainspirowanych muzealnymi zabytkami. Dowiemy się z nich, jak własnoręcznie uszyć szopkę-przytulankę, narysować portret, wykonać podstawki pod kubki, świecznik, własny zielnik, pocztówkę lub oryginalny piórnik dla dziecka: http://muzea.malopolska.pl/cwiczenia#zrob_to_sam

Muzeum inspirujące do spędzania czasu poza domem

Niebanalnym i trochę zapomnianym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest również obserwacja ptaków. To hobby, któremu można się oddawać „praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze dnia, a nawet nocy” – przekonuje Wojciech Solarz, ornitolog Polskiej Akademii Nauk:

http://www.youtube.com/watch?v=OLOJ-JMHNVg

Wskazówki, jak się do tego zabrać, na co zwrócić uwagę, są dostępne w serwisie  WMM i YouTube w formie filmowego instruktażu.A może zabawa w obserwację? Pasjonaci fotografii, amatorzy rysowania i kręcenia filmów znajdą dla siebie warsztat „Odkrywcy krajobrazu. Od kadru do sekwencji.”, którego narratorem jest prof. Marek Kowicki z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Mówi m.in. o tym czym jest perspektywa powietrzna, a czym geometryczna, jak budować kadr i nazywać poszczególne jego elementy. Na te i inne pytania dotyczące obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, odpowiedzi należy szukać na portalu Wirtualnych Muzeów Małopolski : http://muzea.malopolska.pl/cwiczenia#naucz_sie

Muzeum niebanalne

Kreatywne zabawy to nie tylko dziecięca igraszka. To wszystko to, co dzięki wykorzystaniu zmysłów, staje się rękodziełem jedynym w swoim rodzaju. Dlaczego? Bo nikt nie powtórzy takiej samej konstrukcji kulodromu, ani nie zrobi takiego samego zdjęcia. Wirtualne Muzea Małopolski nie tylko udostępniają zgromadzone obiekty, ale także inspirują i zachęcają do stworzenia własnymi siłami czegoś zupełnie nowego.

****


„Wirtualne Muzea Małopolski”

to innowacyjny projekt, realizowany w partnerstwie przez Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Lidera projektu, i Małopolski Instytut Kultury – Partnera i głównego realizatora projektu, w porozumieniu z 35 małopolskimi muzeami. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.

Portal „Wirtualne Muzea Małopolski” realizowany jest w oparciu o technologię wykonawcy firmy Comarch SA we współpracy z podwykonawcą MobileMS.