Jak przygotować auto do rodzinnych podróży z dzieckiem

Sprawny, odpowiednio wyposażony samochód gwarantuje bezpieczną i przyjemną podróż, dlatego przed rodzinnym wyjazdem warto zadbać o jego stan techniczny i odpowiednio przygotować auto.

Dobry stan techniczny pojazdu

Sprawdzenie auta przed dłuższym wyjazdem jest kluczowe dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Ma to szczególne znaczenie, gdy jednym z pasażerów jest dziecko. Zapobiegliwy kierowca uniknie w ten sposób stresu i niepotrzebnego wydłużenia czasu podróży spowodowanego awarią. Samodzielnie może sprawdzić stan oleju, wycieraczek, oświetlenia oraz uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Bardzo ważny jest stan opon. - Przed wyruszeniem warto skontrolować bieżnik, pamiętając, że dobrą przyczepność zapewnia ogumienie, którego bieżnik ma głębokość 4 mm – zaznacza Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. - Istotne jest także, by ciśnienie w oponach skorygować zgodnie z zaleceniami producenta.

Kierowca, który nie jest pewien stanu technicznego samochodu, szczególnie układu hamulcowego, zawieszenia i akumulatora, może skorzystać z pomocy pracowników stacji obsługi.

 Jak przygotować auto do rodzinnych podróży z dzieckiemBezpieczne wnętrze auta

Po sprawdzeniu stanu technicznego auta należy zadbać o jego wnętrze. Czysty samochód wpłynie na komfort jazdy, a usunięcie zbędnych przedmiotów na bezpieczeństwo: nie będą miały szans trafić w ręce dziecka, a dodatkowo w razie nagłego hamowania nie zrobią mu krzywdy. Pomocne są organizery zakładane na tył przednich siedzeń, w których umieścić można niezbędne w czasie podróży nawilżane chustki, pieluszki, zabawki i przekąski. Warto zablokować również drzwi i okna od strony siedzenia dziecka, by nie otwierało ich w czasie jazdy. Wybierając się w podróż z dzieckiem, należy pamiętać o zabraniu niezbędnych leków oraz torebek na wypadek wystąpienia choroby lokomocyjnej.

Bez fotelika ani rusz

Od maja 2015 roku zmieniły się przepisy dotyczące wożenia dzieci samochodem. Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdraża przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych. Nowelizacja wynikała z konieczności wdrożenia dyrektyw unijnych dotyczących stosowania pasów i fotelików bezpieczeństwa dla dzieci przewożonych samochodem. Nowe wytyczne wprowadzają obowiązek wożenia w fotelikach lub innych urządzeniach podtrzymujących dzieci poniżej 150 cm wzrostu, bez względu na wiek.

Nowe przepisy dopuszczają także przewożenie na tylnym siedzeniu bez fotelika dzieci o wzroście co najmniej 135 cm, ale tylko w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego, zgodnego z obowiązującymi warunkami technicznymi. Zabrania się jednocześnie umieszczania dzieci na przednim siedzeniu w foteliku skierowanym tyłem do kierunku jazdy w samochodach wyposażonych w poduszkę powietrzną dla pasażera, gdy ta jest aktywna.

Nowością jest też wprowadzenie zakazu przewożenia dzieci do lat 3 w pojazdach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa.

W ustawie pojawiły się także kontrowersyjne zapisy, np. możliwość przewożenia dziecka powyżej 3. roku życia bez fotelika na tylnym siedzeniu pojazdu między dwójką dzieci umieszczonych w fotelikach bezpieczeństwa, gdy nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego siedziska.

Najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania fotelika środek tylnej kanapy. Jeśli nie ma możliwości, by właśnie tam przymocować fotelik, warto wybrać miejsce za pasażerem, gdyż w przypadku potrzeby zatrzymania się na ruchliwej ulicy, łatwiej będzie wyjąć małego pasażera. Do montażu służą trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub system Isofix. Fotelik można przymocować z przodu tylko jeśli w tym miejscu auta nie ma poduszki powietrznej.

 

Warto również zadbać o wygodę małego podróżnika: zaopatrzyć się koc oraz poduszkę stabilizującą szyjny odcinek kręgosłupa. Nie wolno zapominać o regularnych przerwach służących zaczerpnięciu świeżego powietrza i zmianie pozycji.

Jazda komfortowa i atrakcyjna

Dla dziecka podróż samochodem powinna być nie tylko bezpieczna, ale i atrakcyjna. Dzięki czemu nawet długie kilometry w samochodzie upłyną spokojnie i wesoło. Dobrze sprawdzą się ulubione zabawki, książki lub audiobooki. –  Rodzinna wyprawa to okazja, obserwować i z fantazją komentować to, co dzieje się za oknem, śpiewać oraz opowiadać bajki – mówi Arleta Dankowska, mama dwójki przedszkolaków. - Spokojne i zajęte zabawą dziecko nie odwraca uwagi kierowcy i pozwala mu się skoncentrować się na jeździe.

Przygotowując się do rodzinnych podróży kierowca powinien pamiętać nie tylko o stanie technicznym auta, ale również o bezpieczeństwie swoich pasażerów. Dodatkowa dbałość o komfort sprawi, że wyjazd przebiegnie w miłej atmosferze.