Ubezpieczenia komunikacyjne - OC to nie wszystko!

OC to najbardziej podstawowe ubezpieczenie, którym musi być objęte każde auto z polską rejestracją. Wielu kierowców poprzestaje na tej polisie, nie mając świadomości, że daje ona bardzo szczątkową ochronę. Dlatego warto dobrać do niej inne ubezpieczenia, o których piszemy poniżej.

Autocasco

AC zapewnia najszerszą możliwą ochronę spośród wszystkich polis komunikacyjnych dostępnych na rynku. Żadne inne ubezpieczenie nie jest tak bogate i nie gwarantuje wypłaty odszkodowania w tak wielu różnych sytuacjach. Autocasco pozwala bowiem uzyskać rekompensatę za szkody niezależnie od przyczyny i tego, kto był sprawcą. Bez względu na to, czy wgniotłeś bok auta podczas manewrów na parkingu, uderzyłeś w sarnę podczas jazdy, czy wandale zbili niektóre lub wszystkie szyby, możesz bez problemu ubiegać się o odszkodowanie. AC zawiera również ubezpieczenie samochodu od kradzieży.
Choć autocasco jest bardzo dobrym ubezpieczeniem, nie każde auto może być nim objęte. Towarzystwa stosują bowiem minimalne limity wartości lub wieku, które musi spełniać pojazd, jeżeli właściciel zamierza wykupić dla niego AC. Jeśli więc Twój samochód jest wart stosunkowo niewiele, np. poniżej 10000 zł, nie będzie można objąć go autocasco. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje minicasco, czyli AC ograniczone wyłącznie do podstawowych ryzyk, jak np. kradzież.

Assistance

Assistance może Ci się przydać, jeżeli dużo i często podróżujesz na dalekich trasach. Warto rozważyć zakup tej polisy również przed jednorazowym wyjazdem, np. na wakacje. Dlaczego jest ona godna uwagi? Ponieważ daje pewność, że w razie trudności w podróży nie pozostajesz zdany wyłącznie na siebie. W zależności od pakietu assistance gwarantuje mniej lub bardziej szeroką pomoc techniczną, informacyjną, logistyczną i medyczną. Oferty należy porównywać we własnym zakresie, bo o ile istnieje porównywarka OC najtaniejuagenta.pl, o tyle nie ma podobnych narzędzi dla assistance.

NNW

Niestety, poważne wypadki drogowe czasami się zdarzają i o ile trudno się przed nimi ochronić, to warto ubezpieczyć się od ich skutków finansowych. Takie ubezpieczenie zapewnia polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), która gwarantuje odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu lub jego utraty, jak również w przypadku śmierci kierowcy bądź pasażerów. Wartość rekompensaty za obrażenia jest uzależniona od wysokości sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenia szyb i opon

Zarówno ubezpieczenie szyb, jak i opon zapewnia ich naprawę lub wymianę w ramach corocznej, bardzo małej składki. Jeżeli nie masz czasu lub ochoty zajmować się tym osobiście, być może ubezpieczenia szyb i opon będą dla Ciebie atrakcyjne.