Bezpieczne wakacje

Wakacje! Czas zatem na zasłużony odpoczynek po długim roku szkolnym, wyjście z utartych codziennych schematów i rutyny dnia. Warto jednak podczas letniej kanikuły nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby niepotrzebne incydenty nie zakłócały dobrej zabawy i odpoczynku.

O czym warto pamiętać jadąc na wakacje

Na początek - ważne numery telefonów; nawet jeśli nie będziemy musieli ich użyć, dadzą nam poczucie bezpieczeństwa, a w razie potrzeby będziemy w stanie wezwać pomoc dla siebie lub innej osoby.

112 - Europejski Numer Alarmowy

Straż Pożarna – 998, Policja – 997, Pogotowie Ratunkowe - 999

Telefony ratunkowe:

nad wodą: WOPR - 601 100 100
w górach: TOPR - 601 100 300, 18 20 63 444/ GOPR - 985 / 601 100 30
Grupy GOPR: Beskidzka - 33 82 96 900, Bieszczadzka - 13 46 32 204, Jurajska - 34 31 52 000, Karkonoska - 75 75 24 734, Krynicka - 18 47 77 444, Podhalańska - 18 26 76 880, Wałbrzysko-Kłodzka - 74 84 23 414

Warto pamiętać także o wpisaniu do swoich kontaktów teleadresowych kontaktu ICE, z numerem telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Skrót ICE jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. W razie potrzeby pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanym, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki, choroby, problemy ze zdrowiem, alergie itp. Jeśli masz kilka osób, które mogą udzielić informacji na twój temat, ich numery zapisz jako nazwy kontaktów ICE1, ICE2 itd.

Więcej na temat ICE możesz przeczytać na stronie internetowej: www.icefon.eu

By nasza wakacyjna podróż była przyjemnością i aby bezpiecznie dotrzeć na miejsce wakacyjnego wypoczynku warto także pamiętać o kilku ważnych zasadach:

- słuchaj poleceń obsługi lotniska, personelu samolotu, czy pociągu,

- w trakcie przerw w podróży i postojów nie należy zbytnio oddalać się od autokaru czy innego pojazdu, którym podróżujemy,

- wyjeżdżając na obóz czy kolonie pamiętaj o nieodłączaniu się od swojej grupy,

- nie zostawiaj swojego bagażu bez opieki. Torby i plecaki, zwłaszcza te, w których przewozisz wartościowe przedmioty - gotówkę, telefon, aparat fotograficzny itp. - staraj się nosić w torbie z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie (szczególnie w zatłoczonych miejscach). Dzięki temu zawsze będziesz miał je pod kontrolą i nie padniesz ofiarą złodziei,

- zachowaj czujność przy zawieraniu nowych znajomości oraz nie przyjmuj od obcych osób żadnego poczęstunku, nawet jeśli osoba wydaje się bardzo sympatyczna,

- staraj się zachować ostrożność i spokój podczas wsiadania i wysiadania z autokaru, samolotu lub pociągu,

- na co dzień pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Rodzice lub opiekunowie powinni pamiętać, by przed wyjazdem dziecka na wypoczynek ocenić sprawność psychofizyczną kierowcy oraz skontrolować stan techniczny autokaru. Zgłoszenia dotyczące kontroli stanu technicznego autokarów przyjmuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie pod numerem telefonu: 012 416-51-20.

Wybierając się na górską wyprawę warto zostawić wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu w miejscu, gdzie jesteśmy zakwaterowani. Zanim jednak wyruszycie w trasę przydadzą się przewodniki i mapy turystyczne do zaplanowania wycieczki. Trzeba bowiem poznać przebieg wybranego szlaku, sieć schronisk turystycznych w pobliżu trasy, oszacować czas marszu. Przyda się też informacja o lokalizacji szałasów, schronów i leśniczówek - stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody, co w górach zdarza się bardzo często.

W plecaku przede wszystkim powinien znaleźć się telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią i zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985.

Nie zapominamy o podręcznej apteczce, latarce i zapałkach, a także wygodnych butach, suchym prowiancie (warto mieć ze sobą także coś słodkiego), napojach, płaszczu przeciwdeszczowym i… aparacie fotograficznym.

Burza na szlaku? Warto wówczas unikać rosnących samotnie drzew i przewodów wysokiego napięcia, schodzimy ze szczytów i grani, oddalamy się od zbiorników wodnych, podnóża skalnych ścian i wejść do jaskiń - w tych miejscach pioruny uderzają najczęściej.

Komary, kleszcze, meszki czy osy to wierni i znienawidzeni towarzysze naszych letnich wypraw. Ich ukłucie w Polsce skończy się na niemiłym swędzeniu, ale w krajach tropikalnych może prowadzić do zachorowania m.in. na malarię, denga, żółtą gorączkę (przed niektórymi chorobami uchroni nas szczepienie). Warto zabezpieczyć się przed niemiłymi konsekwencjami ukąszeń poprzez stosowanie repelentów w postaci spryskiwaczy, żeli, kremów i aromaterapii. Dzieci śpiące w wózku należy chronić moskitierą. Rankę po ukłuciu można przetrzeć np. gazikiem Leko (zawiera spirytus) lub wodą utlenioną. Aby zmniejszyć swędzenie posmaruj to miejsce żelem na ukąszenia. Pomocny bywa też roztwór z sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę). Z pomocy lekarskiej należy skorzystać, gdy po ukąszeniu pojawiła się wysoka gorączka, na ciele widać bardzo dużo śladów ukąszeń lub gdy wystąpiły objawy reakcji alergicznej (wysypka, plamy, obrzęk, duszności itp.).

Odpoczynek nad morzem to wspaniała rzecz. Słońce, plaża, atmosfera wakacji - łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Dlatego nad morzem szczególne zadanie czeka opiekunów - nawet na chwilę nie wolno spuścić dzieci z oka.

Jadąc nad morze warto zapamiętać – kąpiel i wodne szaleństwa dopuszczalne są w wodzie jedynie na wyznaczonych akwenach, a najlepiej pod okiem ratownika. Nie wchodzimy do wody w pobliżu mostów, portów i przystani. Na plażę, oprócz wszelkich sprzętów do zabawy, zabieramy krem z filtrem UV, by uniknąć poparzenia słonecznego, nakrycie głowy chroniące przed udarem, zapas wody i napojów oraz telefon komórkowy z zapisanym numerem alarmowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100.

Zabawa w wodzie w upalny dzień to wprost wymarzona rozrywka, jednak unikajmy skakania do wody w miejscach, gdzie nie znamy dna. Konsekwencje takich „kozackich popisów” bywają dramatyczne.

Wchodząc do wody, przyzwyczajajmy stopniowo ciało do jej temperatury. Zetknięcie rozgrzanego ciała z chłodną wodą może spowodować szok termiczny.

Wakacje to chyba najbardziej wyczekiwany przez każdego ucznia czas w roku. Portal Rodzinny Kraków życzy wszystkim rozpoczynającym wakacje pięknej pogody, wspaniałych przygód, niezapomnianych wrażeń oraz szczęśliwego powrotu z udanego wakacyjnego wypoczynku!

Źródła:
http://www.bezpiecznewakacje.pl/
http://www.malypodroznik.pl/porady