Produkty dla leworęcznych: fanaberia czy istotne wsparcie?

Świat praworęcznych

Według statystyk, około 10% społeczeństwa posługuje się sprawniej lewą ręką niż prawą. Wynika to z silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu, a to z kolei spowodowane jest genetyką. Tendencja do leworęczności pojawia się w okresie niemowlęcym, a utrwala mniej więcej do drugiego roku życia. Jeszcze do niedawna w społeczeństwie funkcjonowało silne przekonanie, że trzeba walczyć z tą „odmiennością”, ponieważ jest to przejaw wynaturzenia, jednak coraz więcej rodziców pozwala swoim pociechom na używanie tej ręki, którą jest im wygodniej jeść czy pisać.

Większość przedmiotów codziennego użytku przystosowana jest do prawej ręki – widelczyki deserowe (z ząbkiem do krojenia ciasta umieszczonym z lewej strony), noże (ostrza profilowane pod odpowiednim kątem dla praworęcznych), telefony komórkowe (z mikrofonem umiejscowionym tak, by trzymając telefon przy prawym uchu uzyskać jak najlepszą jakość dźwięku), torby z zamkiem błyskawicznym (zapinanym do prawej strony) i wiele innych.

Produkty dostosowane do lewej ręki

W związku z tym, że stopniowo odchodzi się od „prostowania” leworęczności, coraz więcej producentów wprowadza do swoich ofert produkty, które są dedykowane specjalnie dla osób z dominującą lewą ręką. Jest to szczególnie istotne w przypadku artykułów plastycznych dla dzieci, które dopiero ćwiczą swoje dłonie poprzez rysowanie, pisanie i wykonywanie różnego typu prac manualnych.
Najpopularniejszym obecnie produktem dla osób leworęcznych jest pióro wieczne. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że „mańkutom” jest znacznie trudniej pisać, ponieważ zamiast ciągnąć pióro czy długopis po kartce, muszą go pchać, tym samym rozmazując świeżo co pozostawiony na papierze tusz. Kto z nas, leworęcznych, nie spotkał się choć raz z problemem ubrudzonego małego i/lub serdecznego palca po wykonaniu większej ilości notatek, lub z rozmazanym atramentem, który nie zdążył jeszcze wyschnąć, a my już roztarliśmy go piszącą dłonią?

Artykuły piśmienne dla leworęcznych mają specjalnie wyprofilowany uchwyt oraz końcówkę piszącą / stalówkę, które umożliwiają komfortowe notowanie piórem lub długopisem ustawionym pod odpowiednim kątem, bez ryzyka rozmazywania tuszu. Dzięki takim produktom dzieciom łatwiej będzie nauczyć się pisania i rysowania, a dorośli zapomną o uporczywych plamach na lewej ręce…
Kolejnym produktem dedykowanym dla osób leworęcznych są nożyczki.

Na pierwszy rzut oka wszystkie nożyczki wyglądają podobnie – dwa ostrza i dwa uchwyty w owalnym kształcie. Schody zaczynają się wówczas, gdy uchwyty są profilowane – zwykle dostosowane do prawej ręki. Cięcie takimi nożyczkami jest zgoła niewygodne, ponieważ palce nie mieszczą się w dolnym uchwycie lub źle się układają. Zamiast skupić się na równym cięciu, myślimy o tym, że nożyczki nas uwierają w dłoń. Warto wówczas sięgnąć po nożyczki dedykowane dla osób leworęcznych, których profilowane rączki zapewnią komfort i precyzję podczas wycinania nawet najbardziej skomplikowanych detali.

Wśród przyborów szkolnych dla leworęcznych nie brakuje również linijek i temperówek, które pozwalają na bardziej naturalne i ergonomiczne korzystanie z nich. Skala w linijce na przykład jest malejąca, a to w tym celu, aby rysując prostą można było bez wysiłku „ciągnąć” ołówek po papierze, a nie pchać. Z kolei w temperówkach ostrze jest zamocowane z drugiej strony, aby wygodniej było kręcić ostrzonym właśnie ołówkiem „od siebie”, a nie „do siebie”, co jest bardziej energochłonne.
Przykładów przedmiotów dla osób leworęcznych jest znacznie więcej. My chcemy Wam jedynie zasygnalizować, że jeżeli Wy lub ktoś z Waszych bliskich wolicie wykonywać większość czynności lewą ręką, a nie prawą, to możecie to robić w znacznie wygodniejszy sposób – wybierzcie produkty dostosowane do Waszych preferencji i cieszcie się komfortem ich użytkowania!

Tekst: J. Romanowska

       

O Amex
Amex Stationery sp. z o. o. jest jednym z największych dystrybutorów artykułów biurowych i szkolnych w Polsce. Oferuje produkty najlepszych światowych marek, m.in. Faber-Castell, edding, tesa, Dahle. W portfolio znajduje się bardzo wiele praktycznych i przyjaznych użytkownikom produktów, potocznie określanych mianem ergonomicznych, które sprawiają, że zadania wykonywane z ich zastosowaniem stają się prostsze i przyjemniejsze.