Borówka amerykańska – warto ulec niebieskiej pokusie

Borówka wysoka zwana także amerykańską to gatunek, który należy do rodziny roślin wrzosowatych. Krzewy osiągają do 2 metrów wysokości, kwitną w drugiej połowie maja, a owoce dojrzewają od początku lipca do końca września, w zależności od odmiany. Borówka wysoka pochodzi z kontynentu północnoamerykańskiego, gdzie do dzisiaj skupia się znacząca cześć uprawy światowej (86% w 2013 r. – dane FAO).

Największym producentem borówki wysokiej na świecie są Stany Zjednoczone, drugie i trzecie miejsce zajmują Chile i Argentyna. Hiszpania jest czwartym największym rynkiem, a Polska, gdzie zbiera się ok 15 tys. ton tego owocu – piątym.

Borówka wysoka jest dość łatwa w uprawie, choć ma pewne określone wymagania, których spełnienie wpływa na osiągane efekty podczas zbiorów. Przede wszystkim gatunek ten wymaga mocno zakwaszonej, próchniczej gleby o pH 4–5, a nawet 3,5–4. Najlepsze są gleby z torfu kwaśnego. Na glebach lekkich niezbędne jest nawadnianie (najczęściej odpowiednio zakwaszoną wodą).

borowka

Większość z 450 odmian borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum) zostało wyhodowanych w USA. Zaś kilkadziesiąt jej odmian dostępnych jest w sprzedaży w Polsce. Najpopularniejszą odmianą borówki amerykańskiej jest Bluecrop o dużych, słodkich, bardzo smacznych owocach, dojrzewających od końca lipca.

Dietetyczne i prozdrowotne wartości borówki amerykańskiej

Owoce borówki amerykańskiej są bogatym źródłem witamin oraz makro- i mikroelementów. Zawierają witaminy A, B, C, E oraz PP, cynk, potas, selen, miedź, magnez, żelazo, wapń oraz bardzo dużo antocyjanów – naturalnych barwników roślinnych nadających czerwony, fioletowy lub niebieski kolor kwiatom i owocom.

Dzięki znaczącej zawartości antyoksydantów (m.in. kwas egalowy, wit. A, E, C, flawonidy) i antocyjanów borówka amerykańska jest pomocna w profilaktyce nowotworowej.

Owoce borówki wpływają (podobnie jak czarne jagody) na poprawę jakości widzenia, a obecna w borówce wit. A zwalcza wolne rodniki uszkadzające wzrok oraz działa dodatnio na fotoreceptory oka, poprawiając prawidłowe widzenie o zmierzchu. Ekstrakty z borówki polepszają mikrokrążenie w gałce ocznej, mają wpływ na ukrwienie w obrębie tęczówki, są też pomocne w leczeniu wielu schorzeń oka.

Owoce borówki amerykańskiej zawierają związki działające przeciwbiegunkowo oraz niszczące oporne na leki szkodliwe szczepy E. Coli. Zawarte w nich garbniki uszczelniają błony śluzowe i spowalniają ruchy robaczkowe jelit, zaś błonnik obecny w owocach bierze udział w usuwaniu z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

borowkaamaerykanska

Wartości odżywcze borówki wysokiej:
Źródło: USDA Nutrient Database dla Standard Reference, Release 19,2006

1 szklanka (148 g)Kalorie              84 kcal
Białko                  1,1 g
Tłuszcz                0,5 g
Węglowodany     21,5 g
Błonnik                3,6 g

Witamina C        14,4 mg
Mangan               0,5 mg
Potas               114,0 mg
Witamina E          0,8 mg

Dzięki niespotykanej w innych owocach zawartości fitoestrogenów i błonnika borówki mają zdolność do obniżania poziomu złego cholesterolu (LDL) i podwyższania poziomu dobrego cholesterolu (HDL), przez co wspomagają zapobieganie wielu chorobom serca.

Borówki wspomagają także prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, poprzez wypłukiwanie z organizmu nagromadzonych bakterii, dzięki czemu zapobiegają infekcjom.

Borówki znajdują szerokie zastosowanie kulinarne, jako dodatek do dań, koktajli i deserów. Owoce są także doskonałym produktem do wyrobu konfitur, dżemów i soków, jednak ze względu na dość wysoką cenę borówki, jej przetwarzanie (zwłaszcza w Polsce) jest mniej powszechne. Przyjmowana początkowo w naszym kraju z pewną nieufnością, borówka amerykańska zyskuje na popularności i to nie tylko wśród plantatorów (ilości nasadzeń krzewów borówki są z każdym rokiem coraz większe), ale także konsumentów. Zdrowej modzie na delektowanie się tym owocem sprzyja zarówno jego delikatny smak, walory prozdrowotne oraz szeroka gama kulinarnych zastosowań, choć największą wartość odżywczą i smakową zachowują borówki spożywane na surowo.

AK

Źródła:
http://www.biznes.newseria.pl/news/nie_tylko_jablka_polska,p980053423
http://www.power-fruits.eu/informacje-branzowe/12-produkcja-owocow-niebieskich
http://www.portalspozywczy.pl/raporty/uprawa-borowek-w-polsce-bedzie-oplacalna-jeszcze-przez-ok-10-lat,105178.html
http://ndb.nal.usda.gov/