Czym są Krótkie Łańcuchy Dostaw Żywności (KŁŻ)

Ruszyła kolejna – trzecia już edycja Kampanii multimedialnej „WIEDZ I MĄDRZE JEDZ”.
Program jest realizowany w ramach partnerstwa Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Filmy będą dostępne również na portalu Kampanii – www.prostoodrolnika.pl oraz na kanale YT Prosto od Rolnika.

Czym są Krótkie Łańcuchy Dostaw Żywności (KŁŻ)

Kampania multimedialna WIEDZ I MĄDRZE JEDZ ma na celu promocję Krótkich Łańcuchów Dostaw Żywności (KŁŻ).
Warto zatem przypomnieć, że systemy KŁŻ to przede wszystkim dobre praktyki organizacyjne, które łączą wielu producentów z wieloma konsumentami.
Dzięki KŁŻ żywność może dotrzeć w sposób bezpośredni z pola na talerz konsumenta przy zachowaniu wysokiej jakości i autentyczności produktów.
Więcej na temat KŁŻ znajdziecie na stronie naszej kampanii 👇
https://prostoodrolnika.pl/krotkie-lancuchy-zywnosci/

Krótkie Łańcuchy Dostaw Żywności

Krótkie Łańcuchy Dostaw Żywności lub krócej Krótkie Łańcuchy Żywności – KŁŻ (Short Food Chain – SFC) pozwalają na zmniejszenie liczby pośredników między rolnikiem lub producentem żywności a konsumentem. Produkcja rolna odbywa się w niewielkiej odległości od klienta. Taki sposób dostaw zazwyczaj obejmuje lokalnych producentów działających wspólnie w celu promowania lokalnych rynków żywnościowych. Ten rodzaj partnerstwa przyczynia się do rozwoju gospodarki wiejskiej, tworzenia nowych sposobów sprzedaży lokalnych produktów, a ponadto przyciąga wielu świadomych konsumentów poszukujących zdrowej i autentycznej żywności.

Czym są Krótkie Łańcuchy Dostaw Żywności (KŁŻ)

KŁŻ są często częścią lokalnych systemów żywnościowych, (w których żywność jest produkowana, sprzedawana i spożywana w obrębie określonego obszaru geograficznego z uwzględnieniem specyfiki tego obszaru i ograniczeń związanych z sezonowością produktów), nie są one ograniczone do wymiany lokalnej. Mogą być również przestrzennie rozbudowane tak, aby obejmować produkty z różnych klimatów pozyskiwane w sposób najbardziej bezpośredni. KŁŻ mogą być budowane na wiele różnych sposobów, w zależności od okoliczności.

Koncepcja KŁŻ jest dynamiczna i rozwija się poprzez eksperymentalne struktury łańcucha żywnościowego, ale przede wszystkim poprzez podmioty społeczne zaangażowane w działania innowacyjne na rzecz zrównoważonego rozwoju systemów żywności.

Zapraszamy na stronę oraz FB Kampanii WIEDZ I MĄDRZE JEDZ, gdzie można znaleźć obszerne materiały na temat Krótkich Łańcuchów Dostaw Żywności oraz na kanał YT, gdzie można obejrzeć filmy zrealizowane w ramach programu:

https://prostoodrolnika.pl/dla-konsumentow/

https://www.facebook.com/ProstoOdRonika/