Tarnów przyjazny dla dzieci

Zapraszamy na rodzinną wycieczkę do najcieplejszego miasta w Polsce - Tarnowa. Miasto, pamiętające jeszcze czasy piastowskie, jest dziś nowoczesnym i prężnie rozwijającym się ośrodkiem w Małopolsce.

Głównym placem Tarnowa jest Rynek - jeden z mniejszych placów miejskich w kraju, a jednocześnie jeden z najpiękniejszych - otoczony zabytkowymi perełkami w postaci renesansowych kamieniczek z podcieniami. Pośrodku placu stoi dwukondygnacyjny ratusz, z zachowanymi gotyckimi fragmentami pierwotnej architektury, zwieńczony wysoką attyką z charakterystycznymi 14 maszkaronami. Autorem renesansowej formy budowli jest Jan Maria Padovano.

Wieża ratusza (wysoka na 30 m) skrywa mechanizm najstarszego działającego w Polsce, ręcznie nakręcanego zegara ratuszowego. Z wieży, która udostępniana jest turystom okazjonalnie, rozpościera się piękny widok na Tarnów i okolice.

Bazylika Katedralna to najważniejsza świątynia miasta i diecezji tarnowskiej. Słynie z najwyższych w Europie, ponad 13-metrowych, monumentalnych pomników nagrobnych rodu Tarnowskich i Ostrogskich. Ponadto w tarnowskiej katedrze znajduje się najpiękniejsza rzeźba przedstawiająca kobietę doby renesansu.

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie znane jest z jedynej w Europie stałej wystawy poświęconej historii i kulturze Romów. Na dziedzińcu muzeum można obejrzeć prawdziwe cygańskie wozy a na życzenie wziąć udział w cygańskim ognisku i podziwiać tańce Cyganek ubranych w barwne stroje. Każdego roku w lipcu wyrusza stąd "Tabor Pamięci", który ściąga do Tarnowa turystów z całego świata. Podczas kilkudniowej wędrówki po Ziemi Tarnowskiej zaznać można koczowniczego życia Cyganów.

Tarnowskie atrakcje dla dzieci

Najmłodszych turystów przybywających do Tarnowa na pewno oczaruje Fontanna ze słońcem i Układem Słonecznym. Niedaleko dworca kolejowego i Plant Kolejowych, na skwerze ks. J. Popiełuszki uruchomiono fontannę, która odzwierciedla schemat Układu Słonecznego. Jest to nowy obiekt na mapie tarnowskich atrakcji turystycznych. Fontanna ma 28 metrów średnicy, i jej centrum stanowi Słońce - ze szkła i stali, z którego zamiast promieni słonecznych, wydobywają się strumienie wody. Planety, symbolizowane przez granitowe kule, umieszczone są na „poduszkach” wytwarzanych przez wodę pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu, poruszone, obracają się wokół własnej osi. Tłem dla schematu Układu Słonecznego jest czarny bazalt, w którym zainstalowano diody naśladujące inne gwiazdy. Fontanna pełni również funkcję edukacyjną. Na srebrnych kołach stanowiących orbity znajdują się podstawowe informacje dotyczące poszczególnych planet. Fontanna jest iluminowana - zatem warto tu przyjść wieczorem, by w pełnej krasie obejrzeć niezwykłe widowisko.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną są także tarnowskie pomniki: kolorowy, wymalowany przez dzieci "Słoń" na rogu ul. Krakowskiej i Nowy Świat, który coraz częściej staje się "meeting point-em" tarnowskiej młodzieży oraz "Ławka Poetów" na ul. Wałowej, na której przycupnęły sylwetki Agnieszki Osieckiej, Jana Brzechwy oraz Zbigniewa Herberta. W skrzynkach, umieszczonych tuż obok postaci, przy odrobinie szczęścia, można znaleźć książki z ich twórczością.

Od lipca 2014 r. na placu G. J. Bema zwanym „Burkiem” przygrywa historyczny dla tego miejsca „kataryniarz”. Rzeźba kataryniarza wykonana jest z brązu, a na katarynce znajdują się najważniejsze symbole Tarnowa: ratusz, katedra oraz bima. Rzeźba „gra”; zamontowany w niej mechanizm muzyczny pozwala przechodzącym w pobliżu usłyszeć cicho sączącą się kataryniarską muzykę.

 

Tarnów dla aktywnych

Tarnów i region tarnowski to wspaniałe miejsce również dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu. Najmłodszym polecamy centrum zabaw dla dzieci „Promienny zamek” w Tarnowie. Na dzieci czekają atrakcje w postaci ogromnej dmuchanej zjeżdżalni, baseny z piłeczkami, trzypoziomowy tor przeszkód z licznymi schodkami, ślepymi przejściami, przeszkodami, zabawkami i innymi atrakcjami.

Starszych zapraszamy na wyścigi gokartowe na torach kartingowych, na jazdę quadami, kręgle czy też na wspinanie się na jednej z najwyższych w Polsce ścian wspinaczkowych. Ponadto w naszym mieście można zagrać w paintball (w plenerze bądź też na hali) czy pojeździć na „desce” na jednym z kilku skate parków. Na tych, którzy lubią pływać czekają Park Wodny (zjeżdżalnie, bicze wodne, gejzery, sztuczne: fale i rzeka) i baseny. W zimie natomiast trzy sztuczne lodowiska zachęcają do ślizgania. Nie trzeba mieć własnych łyżew – przy każdym działa wypożyczalnia. Na narciarzy czeka kilka wyciągów w odległości kilkunastu kilometrów od miasta.

Źródło:
treść oraz zdjęcia: www.it.tarnow.pl
opracowanie: (AK)