Rodzinny szlak turystyczny: Rabka-Zdrój – Maciejowa

Piesza turystka górska z całą rodziną

Rabka – „Miasto Dzieci Świata” i znane w całej Polsce uzdrowisko, którego atutem jest szczególnie korzystny dla zdrowia mikroklimat, przyciąga małych turystów na różne sposoby. Oferuje nie tylko wspaniałą bazę sanatoryjno-leczniczą, ale także liczne miejsca zabaw i rozrywki. Deptak wraz z rozległym Parkiem Zdrojowym zachęcają do spacerów i wypoczynku.

Maciejowa

Rabka jest także świetnym punktem wypadowym dla odbywania pieszej turystyki górskiej. To baza wyjściowa do atrakcyjnych wycieczek w Gorce, gdzie przebiega Główny Szlak Beskidzki oraz na trasy Beskidu Wyspowego. Godnym polecenia dla każdego turysty, nawet aktywnego pięciolatka, jest górska wędrówka czerwonym szlakiem z Rabki na Maciejową, a dokładniej do Bacówki PTTK na Polanie Przysłop (852 m n.p.m.).

Wycieczka gorczańskim fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, łączącego Babią Górę z Turbaczem

(szlak został wyznakowany w 1912 r.)
Właściwie już na dworcu PKP w Rabce „łapiemy” nitkę szlaku prowadzącego nas na Maciejową. Możemy podążać główną arterią miasta, czyli ulicą Orkana, możemy też uprzyjemnić sobie wycieczkę spacerem przez Aleję Jordana, przecinającą rabczański Park Zdrojowy. Dochodzimy do Nowego Światu, gdzie czerwony szlak prowadzi nas na pnącą się w górę ulicę Dietla i dalej na Gorczańską, gdzie mijamy ostatnie zabudowania. Dalej trasa wiedzie polną drogą między polami, ukazując cudne, panoramiczne widoki. Po prawej stronie, przy dobrej widoczności, możemy nawet dostrzec szczyty Tatr, po lewej zaś, „towarzyszy” nam, niemal przez całą trasę, masyw Lubonia Wielkiego (1022 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. Za nami widoczny jest charakterystyczny stożkowaty szczyt Babiej Góry (1725 m n.p.m.).

maciejowa schronisko

Szlak ciągnie się lekko pod górę, niekiedy nawet idziemy po płaskim terenie. Gdy jednak miniemy granicę lasu, droga staje się bardziej stroma, a po stosunkowo krótkiej wspinaczce docieramy do górnej stacji wyciągu narciarskiego z Rabki-Słone na Maciejową. Stąd otaczają nas jeszcze rozleglejsze widoki z doliną Słonego na pierwszym planie. Po ok. 10 minutach marszu docieramy na Polanę Przysłop, gdzie kończymy wycieczkę zatrzymując się w malowniczym schronisku – Bacówce PTTK na Maciejowej. Jest to małe, „klimatyczne” schronisko górskie zbudowane z drewnianych płazów, którego uroczyste otwarcie odbyło się w dniu 23 września 1977 roku. Bacówka oferuje pokoje dwu- i wieloosobowe oraz ciepłe posiłki. Turyści mogą odpocząć wewnątrz schroniska lub na tarasie, skąd roztacza się niesamowity widok na panoramę Tatr. Wieczorem można podziwiać złote zachody słońca w rejonie Babiej Góry oraz ... światła samochodów jadących Zakopianką.


Szlak Rabka  -MaciejowaDane dotyczące trasy Rabka- Zdrój - Maciejowa (szlak czerwony):
Czas wejścia zależy od wielu czynników m.in. od pogody, tempa marszu itd.; średnio: 1godz. 40min.
Czas powrotu: 1godz. 20min.
Odległość ok. 5 km
Różnica wzniesień 330 m

Z Polany Przysłop nad Maciejową można wędrować dalej na Stare Wierchy, Turbacz czy Luboń Wielki.