WOMAI - wyjątkowe centrum nauki i zmysłów w Krakowie

Adres

Kraków

Odnośnik

Nazwa WOMAI powstała jako skrót od angielskiego sformułowania World of my all inspirations, czyli świat moich wszystkich inspiracji. Właśnie to przyświecało twórcom tego miejsca: inspirowanie ludzi do odkrywania niesamowitych zjawisk, edukowanie i uświadamianie, jak ważna jest akceptacja różnorodności.

Czy WOMAI to miejsce, które rzeczywiście inspiruje?
Najlepiej świadczą o tym opinie odwiedzających: ocena 5,0 w opiniach z Google’a, ocena 5,0 w Tripadvisor i odznaka Travelers’ Choice 2022. To miejsce dla ludzi w każdym wieku i niewątpliwie każdy odwiedzający znajdzie tu dla siebie coś, co go zainspiruje.

womai Kraków

Co można zatem zobaczyć w WOMAI - Centrum Nauki i Zmysłów?
Na odwiedzających czekają dwie wystawy: jedyna w południowej Polsce wystawa, której nie widać “W stronę ciemności: nie widzieć - doświadczyć” oraz interaktywna wystawa “W stronę światła: widzieć - zrozumieć”, która dzięki swoim niezwykłym instalacjom pozwala zrozumieć reguły rządzące światem wokół nas.

womai Kraków

Nauka i niezwykłe przeżycia dla dzieci

WOMAI - wyjątkowe centrum nauki i zmysłów, które łączy dwa światy: ciemności i światła.

Wystawa “W stronę ciemności”

To wystawa, która odbywa się w całkowitej ciemności i pozwala na wejście do królestwa zmysłów. W bezwzględnym mroku spróbujemy poznać świat z perspektywy osoby niewidomej, wykreujemy w swojej wyobraźni obraz tego, co niewidoczne, ale co możemy usłyszeć, dotknąć, a nawet poczuć. Samo zwiedzanie trwa około 60 minut, a przewodnikiem po wystawie jest osoba niewidoma lub słabowidząca. Podczas tego doświadczenia zmierzysz się z sytuacjami z życia codziennego bez użycia wzroku, wykorzystując pozostałe zmysły. Będziesz mógł sprawdzić, czy uda Ci się bezpiecznie przejść przez ulicę, zrobić zakupy na targu, czy wykonać proste domowe czynności. Ciemność to coś, co często wzbudza w ludziach niepokój, jednak tutaj nie spotka Was nic strasznego! Podczas zwiedzania cały czas towarzyszy nam także przewodnik, który udziela wskazówek i opowiada, jak wygląda świat z jego perspektywy. Każdy, kto brał udział w tej wystawie podkreśla, że jest to niezwykłe doświadczenie, które pozostaje w człowieku na dłużej.

Ze względu na charakter wystawy i towarzyszące jej emocje w wystawie „W stronę ciemności” mogą uczestniczyć osoby dorosłe oraz dzieci, które ukończyły 9. rok życia (zdarza się, że rodzice zabierają też młodsze dzieci - jest to kwestia indywidualna).
Zwiedzanie odbywa się w kameralnych grupach (do 8 osób), co jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tej wystawy.

womai Kraków

Wystawa “W stronę światła”

To niezwykła kolekcja interaktywnych eksperymentów, pozwala zgłębić świat, który nas otacza. Ścieżka pełna jest świateł, kolorów i dźwięków. Prawa fizyczno - chemiczne tłumaczy zawsze w interesujący i dostosowany do grupy sposób, przewodnik. Każdy - niezależnie od wieku - znajdzie tutaj coś dla siebie! Będziecie mogli stworzyć nową planetę z magicznego piasku, pochodzić po suficie lub oderwać się od swojego własnego cienia!

Strona światła przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla nieco starszych. Dzieci niewątpliwie będą miały świetną zabawę: przewodnik przy każdym obiekcie daje chwilę czasu na samodzielne odkrywanie niesamowitych zjawisk, prezentowanych w trakcie oprowadzania. Sugerowany wiek zwiedzania to 6 lat wzwyż, natomiast dla młodszych dzieci zostały przeznaczone specjalne godziny wejść - szczegóły można znaleźć na stronie biletowej. Samo zwiedzanie trwa około 90 minut (ale uprzedzamy: w ciągu tego czasu nie ma nudy!), a najlepiej wspominane atrakcje to: kolorowe interaktywne piaski, pokój luster, harfa laserowa, kolorowe cienie, okulary babuni oraz rysowanie światłem.

womai Kraków

Wydarzenia specjalne

Oprócz dwóch stałych wystaw, które pomagają nam zmienić punkt widzenia na otaczający nas świat, centrum WOMAI proponuje również dodatkowe atrakcje. Do takich wydarzeń należą między innymi: urodziny, wykłady, a także spotkania typu team building dla pracowników firm.

Kilka informacji praktycznych

WOMAI znajduje się w samym centrum Krakowa - przy ul. Pawiej 34 - tuż naprzeciwko Galerii Krakowskiej.
Bilety można nabyć wcześniej na stronie internetowej, co daje gwarancję zwiedzania w określonym dniu o danej godzinie: https://womai.pl/
Można zakupić je także w kasie. Na miejscu dostępne są również vouchery upominkowe na obie wystawy.

Istnieje możliwość wybrania tzw. biletu łączonego na obie wystawy, co daje możliwość zwiedzania w niższej cenie. Dla uczniów i studentów dostępne są bilety ulgowe. Należy pojawić się 10 minut przed planowaną wystawą, a rzeczy osobiste można zostawić w szafkach zamykanych na kluczyk.

Centrum otwarte jest codziennie od godz. 10:00 do 18:00 (do końca wakacji czas otwarcia został wydłużony do godz. 20:00). Wybierając się do WOMAI komunikacją miejską należy wysiąść na przystanku Dworzec Główny Zachód, Dworzec Główny Tunel lub Politechnika.

womai Kraków

 Mapa

WOMAI