Skalne Labirynty "Błędne skały"

Rodzinna wycieczka w Góry Stołowe

Odwiedzając Ziemię Kłodzką zajrzyjcie do baśniowych i malowniczych labiryntów, które, według legendy, stworzył Duch Gór – Liczyrzepa. Są gotową scenografią do filmu. Zresztą, kręcono tam "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian", "Przyjaciel wesołego diabła" i "Dwa światy".

Błędne skały położone są na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych na wysokości 853 m n.p.m. Ten rezerwat przyrody jest pełnym uroku i klimatycznym miejscem, do którego możecie wybrać się z dzieckiem, ale bez wózka czy nosidełka.

Do Błędnych Skał dojedziecie od strony Kudowy albo Karłowa drogą "Stu Zakrętów" (Nr 387).

Ok. 6 km od Kudowy i 5 km od Karłowa dojeżdża się do skrzyżowania, przy którym znajduje się "dolny parking". Można zostawić tam samochód i resztę drogi pokonać pieszo lub skręcić w "Drogę Puszczańską" i jechać jeszcze 3,5 km do "górnego parkingu" (tam znajduje się punkt kasowy i wejście do rezerwatu). Na tym ostatnim odcinku drogi ruch odbywa się wahadłowo. Wjazd jest płatny i odbywa się w wyznaczonych godzinach.
Szczegóły znajdziecie tutaj.

My zachęcamy jednak, by zostawić samochód na "dolnym parkingu" i przespacerować się do rezerwatu. Taniej, a przede wszystkim zdrowiej! Nagrodą za podjęty wysiłek będą niezapomniane wrażenia. Wędruje się ok. 4 km malowniczym leśnym szlakiem. Początek drogi jest praktycznie płaski, potem zdarzają się strome i kamieniste podejścia.

Skalne Labirynty

 

Skalne Labirynty

 

Odwiedzając Ziemię Kłodzką odwiedźcie baśniowe i malownicze labirynty, które, według legendy, stworzył Duch Gór – Liczyrzepa. Są gotową scenografią do filmu. Zresztą, kręcono tam

Przy "parkingu górnym" znajduje się wejście do rezerwatu. Na głodnych i spragnionych czekają przekąski w ustawionych przy parkingu budkach gastronomicznych.

Na co zwrócić uwagę zanim wejdziemy do Skalnego Labiryntu?

♦ Warto zaopatrzyć się w bransoletkę dla dziecka i zapisać na niej swój numer telefonu. W błędnych skałach łatwo się zgubić.

♦ Przejście całego labiryntu to ok. 30 min. Jest to droga w jedną stronę, raczej ciężko będzie zawrócić.

♦ Nosidełka, plecaki, duże torby mogą niestety okazać się przeszkodą w pokonaniu labiryntu. Niektóre z przejść są naprawdę bardzo wąskie.

♦ Źle się spaceruje kiedy jest tłoczno. Warto wybrać termin najmniej oblegany przez turystów.

♦ Nawet jeśli pogoda jest upalna, w Błędnych skałach tego nie odczujecie. Można nawet zabrać ze sobą dodatkowe okrycie.

Wiele ze znajdujących się tam skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Na terenie rezerwatu znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!

Źródła:

Materiały własne

strony: www.ziemia-klodzka.pl/
http://www.pngs.com.pl/