Polana Kaczmarczykowa

Bardzo pięknym i ciekawym miejscem na mapie Polski jest Polana Kaczmarczykowa. Położona jest poniżej Schroniska na Markowych i wiedzie na nią czarny szlak ze schroniska na Zawoję Policzną. Polana jest bardzo często pomijana, ponieważ turyści wybierają najczęściej szlaki z Przełęczy Krowiarki lub Markowej.

Polana Kaczmarczykowa

Dużo wędrujemy po górach z naszym synem ale to miejsce odkryte również przypadkiem (brak go na mapach w internecie) zachwyciło nas swoim pięknem. Z jednej strony szerokiej polany widzimy zbocze Babiej Góry, z drugiej zaś lasy i domki pobliskich miejscowości.Warto właśnie tutaj dłużej odpocząć i cieszyć się bliskością przyrody.

Miejsce idealne na rodzinną wycieczkę

Jak dla mnie jest to perełka widokowa górskich pejzaży, które doceniło nawet nasze 7-letnie dziecko. Przez polanę płynie mały strumyk, który przecinamy drewnianym mostkiem. Są też ławeczki, na których można zrobić zdjęcia na 1 stronę albumu. Sam szlak co prawda jest najmniej ciekawym wariantem zdobycia Babiej Góry, czy dotarcia do schroniska, jednak na pewno warto poświęcić parę minut i opisywaną polanę wybrać jako miejsce odpoczynku, schodząc trochę poniżej schroniska.

Polanka zajmuje powierzchnię 2,83 ha i tak naprawdę z początkiem roku 2013 Dyrekcja Parku uzyskała zezwolenia na przywrócenie "Kaczmarczykowej" charakteru śródleśnej hali. Wycinka drzew była tego pierwszym etapem, a ścięte pnie dodają jej dziś sporo uroku i mogą posłużyć jako siedlisko. Brak tłumów w tym miejscu to duży plus nie tylko ze względu na możliwość zrobienia sobie zdjęcia wyłącznie z przyrodą, ale także pozwala na wsłuchanie się w śpiew ptaków, szum strumyczka, czy obserwację najmniejszych mieszkańców fauny Babiogórskiego Parku Narodowego. Sumując opis tego magicznego miejsca, gdzie w ciszy możemy być bliżej rodziny, pamiętajmy, że piękno ciężko opisać słowami dlatego już dziś trzeba zaplanować wyjazd w te strony. Najłatwiejsze podejście to spacer z Przełęczy Krowiarki. Pamiętajmy także że jest to piękne miejsce utworzone przez naturę i nasze śmieci na pewno uroku mu nie dodadzą, a niestety takie "ozdoby" często na szlakach są spotykane i smucą oczy tych, którzy góry kochają oraz nie uczą dzieci niczego dobrego.

Artykuł zajął 2. miejsce w konkursie portalu Rodzinny Kraków - Rodzinne wyprawy po Polsce
Autor: Kaniecki Krzysztof

Partnerami i fundatorami nagród w konkursie byli: Wydawnictwo Skrzat, Trefl Joker Line , Księgarnia Arttravel.pl oraz Wydawnictwo Demart

Patroni medialni konkursu: rodzina PTTK, Trasa dla bobasa,  Kogis - poratl turystyki dziecięcej

 

 Mapa

Polana Kaczmarczykowa