Rodzinne wędrówki po Pieninach

Szlak przez Wąwóz Homole

Świetnym miejscem na rodziną wędrówkę są Pieniny, nasz ulubiony szlak prowadzi przez Wąwóz Homole w Szczawnicy. Szlak ten ma wszystko to, co potrzebne by nazwać go idealnym dla rodzin z dziećmi.

Rodzinne wędrówki po PieninachDojazd na początek trasy jest łatwy i dobrze oznakowany, tuż obok wejścia do wąwozu zlokalizowane są duże parkingi, więc nie ma problemu z zostawieniem samochodu (polecamy parking za wejściem do wąwozu, jest bliższy, większy i zacieniony). Sam szlak jest dość krótki ale bardzo atrakcyjny dla dzieci i dorosłych. Z przejściem poradzi sobie dobrze chodzący dwulatek a starsi będą zachwyceni możliwością wspinania się po skałach. Przechodzi się, również przez kilka mostków, w jednym miejscu przeprawia się przez potok, oraz wspina metalowymi schodami, a wszystko to w otoczeniu przepięknych widoków. 

Po pokonaniu schodów wychodzi się na przepiękną Dubantowską Dolinę z przygotowanymi miejscami na piknik, co dla dzieci jest nie małą atrakcją. W samej dolinie znajdują się również Kamienne Księgi (nie mylić z kręgami ;) ) są to płaskie skały ułożone w formie zamkniętej księgi. Z wąwozu można wyruszyć szlakiem na Wysoką (piękne widoki) ale można również dotrzeć do szałasu Bukowinki. Trzeba skręcić w lewo oznakowaną ścieżką i po chwili wychodzi się na rozległą polanę z której widać w dole Jaworki a patrząc na wprost Gorce. Po kilku krokach dochodzi się do szałasu/restauracji w której można coś zjeść, odpocząć, napić się gorącej czekolady a dzieci w tym czasie mogą się pobawić na znakomitym placu zabaw (każdy rodzic wie ze plac zabaw to najlepsza motywacja do wędrówki). Po odpoczynku można zejść do Jaworek pieszo lub skorzystać z atrakcji jaką jest kolej linowa, która zwozi prosto do Jaworek. Z pod kolei można spacerem dojść do pozostawionego na parkingu samochodu. Dla nas jest to wycieczka „wszystkomająca” ciekawa dla każdego, i dzieci i dorośli znajdą w niej ulubioną atrakcję. Całość zajmuje pół dnia, drugie pół warto poświęcić na zwiedzanie Szczawnicy i pięknego Szczawnickiego parku.

Artykuł zajął 3. miejsce w konkursie Rodzinne wyprawy po Polsce
Autor: Urszula Jaskierska

Partnerami i fundatorami nagród w konkursie byli: Wydawnictwo Skrzat, Trefl Joker Line , Księgarnia Arttravel.pl oraz Wydawnictwo Demart

Patroni medialni konkursu: rodzina PTTK, Trasa dla bobasa,  Kogis - poratl turystyki dziecięcej

 Mapa