Przed nami 14. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców!

Kiedy

27 listopada spotykamy się ONLINE na wyjątkowym wydarzeniu!

Ponad 450 naukowców, 171 innych pracowników oraz blisko 490 studentów z 75 różnych kół naukowych pracują nad organizacją warsztatów, pokazów, eksperymentów i wystaw, które podczas 14. Edycji Małopolskiej Nocy Naukowców, zostaną zaprezentowane on-line.

W sumie przewidzianych jest ponad 1 200 różnych atrakcji, wśród których nie zabraknie organizowanego corocznie konkursu plastycznego pod hasłem: EKO NAUKOWIEC.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

kraków

Ze względu na organizację wydarzenia w formie ON-LINE – MNN 2020 staje się imprezą ogólnopolską! Będą mogli wziąć w niej udział nie tylko mieszkańcy Małopolski i miast, w których działają nasi partnerzy, ale miłośnicy i sympatycy nauki z całej Polski.

W bieżącym roku, 14. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców zorganizowana będzie pod hasłem:
„Jak naukowcy zmieniają Świat”.

Małopolska Noc Naukowców (MNN) to cykliczny projekt, organizowany przez Województwo Małopolskie od 2007 roku we współpracy z małopolskimi uczelniami i instytutami naukowymi oraz instytucjami zaangażowanymi w promocję nauki. Projekt polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu imprez promujących i prezentujących dokonania naukowców z Małopolski.

MNN jest częścią organizowanej od 2005 r. Europejskiej Nocy Naukowców -  „European Researchers’ Night”, odbywającej się co roku w ostatni piątek września, lecz w bieżącym roku, z uwagi na pandemię COVID-19, Komisja Europejska przełożyła termin wydarzenia na 27 listopada.

Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, poprzez przygotowanie i przeprowadzenie imprez promujących i prezentujących środowiska naukowe. Wydarzenia łączące naukę i rozrywkę mają na celu uświadamianie roli naukowców i ich pracy w codziennym życiu, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, a także zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej.

Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowe projekt skierowany do prawdziwych pasjonatów nauki. Organizowany od 2007 r. cieszy się coraz większą popularnością. Na przestrzeni lat zyskało miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, a nawet kraju!

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Przed nami 14. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców!

Głosy ptaków, inteligencja kwiatów, czy kolory lasu – to przykłady aktywności dla najmłodszych, którzy dowiedzą się jak zwierzęta porozumiewają się między sobą, co znaczą ich głosy, postawy i pozostawiane zapachy? Będą mogli także usłyszeć kilka głosów ptaków i dowiedzą się dlaczego i kiedy ptaki śpiewają. A także uzyskają odpowiedź na pytanie: czy rośliny mogą być inteligentne? i czy współpracują ze sobą? A dzięki zaobserwowaniu reakcji wodorowęglanu sodu z sody oczyszczonej z kwasem octowym z roztworu octu spożywczego – będą świadkami erupcji mini wulkanu.

Nieco starsi uczestnicy naszych pokazów dowiedzą się miedzy innymi: Co jedzą kosmonauci? Jak produkowana jest żywność dla kosmonautów i himalaistów? Jakimi cechami się ona charakteryzuje? Jeśli mają pupilów w domu – przyda im się wiedza czego nie podawać psu i kotu do jedzenia. Co im może zaszkodzić. Jakie rośliny i jedzenie jest trujące dla naszych czworonogów. Zostaną również zaproszeni do udziału w pokazie iluzji optycznych. Zobaczą rzeczy „niemożliwe” i sztuczki fotograficzne. Bo czy zawsze jesteśmy pewni tego co widzimy ?!

Młodzież i osoby starsze z pewnością zainteresują wykłady na temat sztucznej inteligencji podczas których omówione zostaną sztuczne sieci neuronowe, ich historia, zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, jak również możliwości na niedaleką przyszłość. Dzięki wykładom o modelowaniu 3D, uczestnicy będą mogli samodzielnie w domu wygenerować model 3D wybranego obiektu niewielkich rozmiarów.

Wśród pasjonatów nauki są również humaniści i artyści, dla których również przygotowaliśmy atrakcje.

Będą Oni mogli wziąć udział w warsztatach: I Ty możesz zostać pisarzem, w quizie w formie zabawy edukacyjnej o krajach niemieckojęzycznych, a także dowiedzą się jak firmy tworzą nazwy swoich marek.

Osoby dbające o zdrowie dowiedzą się co jeść, aby być silnym i dobrze wyglądać oraz na co zwrócić uwagę podczas układania diety bez skutków ubocznych w postaci tkanki tłuszczowej i odpowiedzi metabolicznej.

A dla tych, którzy są na diecie przygotowaliśmy wykłady co jeść na diecie aby nie być głodnym,  dietetyczne oraz pozadietetyczne strategie, które pozwolą zminimalizować odczuwanie głodu podczas diety odchudzającej, a także poznają metody jak skończyć z ciągłym podjadaniem.

kraków

Przykładowe punkty programu MNN2020

Instytut Fizyki Jądrowej im. H Niewodniczańskiego PAN

·      Pokazy "Triki Fizyki" pokaz eksperymentów, w których przyroda odsłania swoje magiczne oblicze. Co grozi łapczywym? Czym są kolory? Czy wahadło jest nudne? Jak "ukraść" energie?... Na te pytania (i wiele innych) znajdziemy odpowiedzi podczas pokazu. Kontakt z publicznością
i odpowiedzi na nurtujące widzów pytania odbywać się będą poprzez chat.

·      Wykład "Horrory Nauki" Wiedza jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko włączyć myślenie i otworzyć oczy, bo ,,gdy rozum śpi, to budzą się demony’’. Kontakt z publicznością będzie odbywał się poprzez chat oraz wypełnianie ankiet on-line.

·      W labiryncie nauki - Laboratoria otwarte mimo wszystko wirtualne zwiedzanie laboratoriów Instytutu

Instytut Nauk Geologicznych PAN

·      Nagłe zmiany klimatu - aktywności składające się na wydarzenie pokażą, że ocieplenia
i ochłodzenia klimatu były stałym elementem historii Ziemi.

·      Złoto dla zuchwałych - czym jest, gdzie występuje i jakie jest jego podstawowe zastosowanie, prezentacja ciekawostek o słynnych poszukiwaczach i gorączce złota, naukowcy pokażą uczestnikom, jak można zabawić się w poszukiwaczy „złota” we własnym, domowym zaciszu.
W trakcie prezentacji, Uczestnicy będą mieli możliwość rozmowy na czacie z autorami pokazu

Muzeum Inżynierii Miejskiej

·      LabMiMatorium - to jedyna w swoim rodzaju okazja do obejrzenia w sieci i na profilach Muzeum specjalnie przygotowanych pokazów i eksperymentów prowadzonych przez Edukatorów Muzeum
i Ogrodu Doświadczeń. Wspólnie ze Szkołą Matematyki Alfa będzie można znaleźć się w świecie liczb i super-materiałów. Aktywności w postaci postów, filmów, materiałów edukacyjnych pojawiać się będą na profilu facebook, Instagramie, youtube Muzeum.

Politechnika Krakowska

·      Chemia jest fajna i… przydatna!, Chemia na dobry humor! ciekawe chemiczne quizy i zabawy edukacyjne, dostępne poprzez linki zamieszczone na platformie YouTube oraz innych portalach społecznościowych

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach

·      Klub Młodego Odkrywcy – Dlaczego samolot lata? - kolejne etapy eksperymentu  prowadzą do omówienia oddziaływania powietrza na maszyny latające. Proste eksperymenty z użyciem dostępnych w każdym domu artykułów gospodarstwa domowego pokażą wpływ ruchu cząsteczek powietrza na różne przedmioty

·      Gwiazdy zmienne - prezentacja fascynującego świata gwiazd zmieniających swoją jasność. Przedstawione zostaną podstawowe rodzaje gwiazd zmiennych, m.in. gwiazdy wybuchające, gwiazdy pulsujące i zaćmieniowe. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób gwiazdy te pozwoliły zrozumieć astronomom jak powstają, rozwijają się i umierają gwiazdy czyli podstawowe cegiełki tworzące Kosmos. Wskazane zostaną obiekty, które co jakiś czas znikają i znów pojawiają się na niebie.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

·      Śladami Harrego Pottera – wirtualna wyprawa edukacyjna dla dzieci do miejsc związanych
z filmami o Harrym Potterze. Uczestnicy będą poznawać ciekawostki i wykonywać zadania wiążące się z tymi miejscami i postacią czarodzieja.

·      Jaką mocą mięśniową powinien dysponować sprinter? - wyobraź sobie sprintera startującego na dystansie 60 m. Co decyduje o tym czy zawodnik wygra? Jest to siła, wytrzymałość czy moc mięśniowa? Na te pytanie będą odpowiadać naukowcy Szkoły.

Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja

·      Czy zombie istnieją naprawdę? Pasożyty kontrolujące umysł i wygląd żywicieli. Chcąc poznać odpowiedzi na te pytania, warto posłuchać wykładu dotyczącego specyfiki życia różnych pasożytów ze świata natury. Będzie trochę strasznie i być może poznasz odpowiedź, czy możliwa jest kontrola umysłu i wyglądu żywicieli?

·      Sztuczna inteligencja - czy leci z nami pilot?- Omówione zostaną sztuczne sieci neuronowe, ich historia, zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, jak również możliwości na niedaleką przyszłość

Aktualne informacje dotyczące programu i partnerów wydarzenia prezentujemy na stronie wydarzenia i na profilu wydarzenia na Facebooku:

www.nocnaukowcow.malopolska.pl

www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow